Przejdź do treści

Orkan PIA – tak Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD sklasyfikowała niż ZOLTAN.

W dniu dzisiejszym Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD sklasyfikowała niż ZOLTAN jako orkan i nadała mu imię PIA. Podczas uderzenia orkanu w wybrzeża Danii prognozowane porywy wiatru wynieść mają ponad 110-120 km/h. Orkan przyniesie też silny wiatr w Polsce 21 i 22 grudnia.

Orkan Pia. Klasyfikacja DWD

Reklama

Niemieckie służby meteo DWD dokonały klasyfikacji niżu Zoltan jako orkan i nadały mu imię PIA. Powodem tej decyzji była między innymi prędkość ciągła wiatru oraz prognozowane porywy, które podczas uderzenia strefy wiatrowej w wybrzeża Danii osiągać mają ponad 120 km/h.

Orkan PIA - tak Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD sklasyfikowała niż ZOLTAN., Orkan PIA - tak Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD sklasyfikowała niż ZOLTAN.

Sytuacja baryczna nad Polską

Niż Franklin znajduje się w na zachód od Islandii. Pogłębiając się, zanurkuje w kierunku południa Norwegii. Dodatkowo wspomagać go będzie prąd strumieniowy. W jego południowym i zachodnim sektorze przemieszczać się będzie strefa bardzo silnych porywów wiatru. Dotrze do Szwecji. Danii w czwartek 21 grudnia koło południa i przyniesie na wybrzeżu porywy do 110-130 km/h.

Reklama

Następnie przemieszczać się będzie nad Morze Bałtyckie. Ciśnienie w momencie, gdy centrum niżu będzie nad południową Szwecją, spadnie do 961 hPa. Znów spowoduje to zaostrzenie gradientu nad Polską i silny wiatr. Z prognoz wynika, że w Polsce porywy maksymalne wyniosą ~110 km/h na Wybrzeżu oraz 70-90 km/h w głębi lądu.

Znów zaobserwujemy szybkie przemieszczanie się frontów, najpierw ciepłego a zaraz za nim chłodnego. Tak mocny spadek ciśnienia spowoduje również bardzo złe samopoczucie u meteopatów i meteoropatów.

Orkan PIA - tak Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD sklasyfikowała niż ZOLTAN., Orkan PIA - tak Niemiecka Służba Meteorologiczna DWD sklasyfikowała niż ZOLTAN.
YouTube player

Orkany czy wichury w Polsce

Warto od razu zaznaczyć, że status orkanu jest nadawany przez DWD – służby niemieckie. W Polsce oficjalnie takie określenie nie funkcjonuje. Funkcjonuje za to określenie huraganu. Jak wspomina w rozmowie Piotr Karcz członek Zarządu Sieci Obserwatorów Burz „W Polsce mianem huraganu określa się również każdy niezwykle gwałtowny, porywisty wiatr o średniej prędkości równej bądź większej niż 115,2 km/h. Wichura to wiatr wiejący z prędkością od 72 do 115,1 km/h. Jeżeli wieje z prędkością od 50,4 do 71,9 km/h to wiatr jest bardzo silny. W nazewnictwie stosowanym przez IMGW istnieją jeszcze dwa typy wiatrów: silny (od 39,6 do 50,3 km/h) oraz dość silny (od 28,8 do 39,5 km/h)”

Reklama

Inne wiadomości

Reklama