Przejdź do treści

ALERT POGODOWY Jarosława Turały: Porywy wiatru powyżej 100 km/h, linia szkwału z burzami.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 29.01.2022r – 10:00 CET – 31.01.2022r – 02:00 CET

alert pogodowy

ALERT POGODOWY Jarosława Turały dla obszarów

Reklama

Cała Polska, głównie ze względu na możliwość wystąpienia silnych / bardzo silnych porywów wiatru, również o charakterze „uderzeniowym”. Nie jest wykluczone, że pojedyncze porywy przekroczą prędkość 120 / 130 km/h na nizinach.

SYTUACJA BARYCZNA

Póki co Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia, przez wędrujący ośrodek niskiego ciśnienia nad zachodnią częścią Rosji. Już w sobotę, na chwilę dostaniemy się w obszar lepszej pogody, który dość szybko się zmieni. Nad Europą północno zachodnią wędrować będzie stale pogłębiający się niż (początkowo ze statusem niżu wielocentrycznego), który zacznie dość szybko i mocno zaostrzać gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego. Przez nasz kraj będą przechodzić aktywne fronty a opadami, a wiatr z godziny na godzinę będzie przybierał na sile. Niż w niedzielę powinien osiągnąć Estonię i przesuwać się dalej na południowy wschód kontynentu, jednocześnie się wypełniając (ciśnienie będzie rosnąć).

alert pogodowy, alert pogodowy

SPODZIEWANE ZJAWISKA

Reklama

— SILNY / BARDZO SILNY WIATR W PORYWACH PRZEKRACZAJĄCY PRĘDKOŚĆ 110 KM/H (szczególnie w niedzielę).
– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY WSZELAKIEJ MAŚCI.
– ZAWIEJE I ZAMIECIE ŚNIEŻNE
– NIEWYKLUCZONE BURZE PODCZAS KTÓRYCH PORYWY WIATRU MOGĄ OSIĄGAĆ PRĘDKOŚĆ 130 KM/H LUB WIĘCEJ.
– SZYBKO SPADAJĄCE CIŚNIENIE – ZŁE WARUNKI BIOMETEO.

alert pogodowy, alert pogodowy

OPIS ZAGROŻENIA

Jutro moi drodzy, będzie to taki wstęp do tego, co się będzie działo w niedzielę. Mimo wszystko jednak przez nasz kraj będzie przechodził (w sobotę) system aktywnych frontów z opadami deszczu / śniegu. Z każdą godziną będzie wzrastała prędkość wiatru. Tym razem sytuacja jest dość poważna, gdyż gradient poziomy ciśnienia będzie dość spory. W sobotę najmocniej powieje nad morzem oraz w górach, gdzie spokojnie można powiedzieć, że pęknie setka. Myślę, że na Śnieżce porywy przekroczą 160 km/h.

alert pogodowy, alert pogodowy

Spoglądając na warunki konwekcyjne w tak aktywnym i głębokim niżu, jestem niemal pewien, że znów dojdzie do rozwoju głębszej konwekcji, która szczególnie w niedzielę przyniesie opady śniegu, które będą intensywne. Niewykluczony opad krupy śnieżnej. No i właśnie. W komórkach konwekcyjnych wiatr może przekraczać prędkość 130 km/h, które będą po prostu niszczycielskie.

Reklama

Już dziś należy przygotować się na możliwe przerwy w dostawie energii elektrycznej i poważne zniszczenia / straty materialne. Na Śnieżce myślę, że prędkość wiatru może się zbliżyć do 200km/h. Podczas zbliżania się niżu bardzo szybko zacznie spadać ciśnienie, co przełoży się na złe warunki biometeo.

alert pogodowy, alert pogodowy

Podsumowując, będzie to najpoważniejszy incydent wiatrowy, z jakim się w tym roku przyjdzie zmierzyć. Szkody niestety są pewne. W niedzielę gra WOŚP więc bardzo wielu z Was będzie znajdowało się poza domem. Miejcie oczy dookoła głowy i unikajcie drzew / reklam i bilboardów.

Proszę o nie zadawanie mi pytań – „Jak będzie u mnie”, bo nie wiem tego. Zweryfikuje to aura. Oczywiście alert i prognozowana prędkość mają charakter orientacyjny i wiatr może wiać słabiej, lub mocniej. Nie mniej jednak UWAŻAJCIE NA SIEBIE I ZABEZPIECZCIE WSZYSTKO TO, CO MOŻE ZOSTAĆ PORWANE PREZ WIATR.

Reklama

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

Inne wiadomości.

Reklama