Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Bardzo silne porywy wiatru

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA 17.02.2023r – 18:00 CET – 18.02.2023r – 18:00 CET

Reklama

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Ostrzeżenie meteorologiczne dla obszarów

  • – Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, który osiągnąć w pojedynczym porywie może prędkość 115 km/h.. Przy dodatkowo występującej konwekcji, poryw może przekroczyć tę wartość.
  • – Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia silnych / bardzo silnych porywów wiatru, który w pojedynczym porywie może osiągnąć prędkość 80 km/h. Przy dodatkowo występującej konwekcji, poryw może przekroczyć wartość 85 km/h. Polska południowa, to już prognozowane porywy do 70 km/h. W przypadku wystąpienia konwekcji, wartość porywu może przekraczać 75 km/h.

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Bardzo silne porywy wiatru
Reklama

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia w środowisku coraz szybszego przepływu środkowo oraz górnotroposferycznego. Powoli dostajemy się pod wpływ wędrownego ośrodka niskiego ciśnienia, który niebawem powinien osiągnąć Skandynawię. Tymczasem południowo-zachodnia część kontynentu zdominowana jest przez układ wysokiego ciśnienia z centrum nad Hiszpanią. Gradient poziomy ciśnienia wzrośnie, co zaowocuje silniejszymi porywami wiatru. Czynnikiem sprzyjającym będzie równoleżnikowe położenie osi prądu strumieniowego, oraz taki sam kierunek wiatru (bez zmiany kierunku na szerszym obszarze).

Spodziewane zjawiska

  • – SILNE / BARDZO SILNE PORYWY WIATRU
  • – OPADY CIĄGŁE / PRZELOTNE
  • – OPADY DROBNEGO GRADU / KRUPY ŚNIEŻNEJ
  • – SILNIEJSZE PORYWY W STREFACH KONWEKCJI
  • – NIEWYKLUCZONE BURZE
  • – SZANSA NA FOMACJE LINIOWĄ Z PÓŁNOCNO-ZACHODNIEJ
  • CZĘŚCI KRAJU.
Reklama

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Opis:

Nasz niż baryczny, który już sprawia, że ciśnienie atmosferyczne zaczęło spadać obecnie (stan na 12:15) znajduje się obecnie nad zachodnim wybrzeżem Norwegii i cały czas przemieszcza się w kierunku wschodnim. W miarę jego dalszej wędrówki Polska zachodnia dostanie się dość szybko w objęcia silnego przepływu w środkowej oraz górnej części atmosfery.

Z uwagi na dość szybki wzrost różnicy (gradientu) wartości ciśnienia atmosferycznego dość szybko zacznie wzrastać prędkość wiatru. Najpierw zmieni się jego kierunek z południowozachodniego na zachodni, a następnie dość znacznie wzrośnie jego prędkość. Sprzyjać będzie temu niemal równoleżnikowe położenie osi prądu strumieniowego oraz brak zmian kierunku wiatru na większym obszarze, przynajmniej do czasu przejścia frontu chłodnego, po którym wiatr nieco zmieniać zacznie kierunek na północnozachodni (wyznacznikiem jest tu ciepły sektor w którym powieje najmocniej)

Reklama

Początek wichury wieczorem

Już wieczorem, przede wszystkim na północy kraju prędkości w porywie mogą dochodzić lub przekraczać 70 km/h. W dalszej części wieczoru i nocą wiatr rozpędzi się (przede wszystkim w linii brzegowej) do prędkości 100 km/h i wyższej. Nie jest wykluczone, że tak jak jest to zawarte w treści ostrzeżenia, wartość 115 km/h zostanie przekroczona. Nie muszę chyba tłumaczyć, że na pełnym morzu wiatr przekroczy prędkość 125 km/h i będzie szalał sztorm. W głębi kraju też będzie wiało i to z prędkością sięgającą 80 / 85 km/h. Najsłabsze, chociaż chwilami również mocniejsze wystąpić powinny nad Polską południowowschodnią i lokalnie południową.

Konwekcja

Oprócz silnego wiatru na uwagę zasługują opady związane z szeroką strefą frontu ciepłego, po którym dostaniemy się na chwilę w strefę ciepłego sektora pomiędzy właśnie wspomnianym ciepłym a nadchodzącym chłodnym frontem, na którym w wielu miejscach może dojść do rozwoju konwekcji.

W strefach najsilniejszych porywów – Pomorze przede wszystkim i w skutek wejścia frontu atmosferycznego znad wód Bałtyckich istnieje szansa na wytworzenie się formacji liniowej (squal line), lub mniejszych formacji – „training” – jedna za drugą również ułożonych liniowo (bez wspólnego „mianownika”). Podczas przechodzenia chmur konwekcyjnych, lub formacji liniowej porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze od zakładanych. Co do pojawienia się trąb powietrznych. Warunki kinematyczne wydają się być dobre, ale na tę chwilę szanse są naprawdę marginalne.

Trudne warunki na drogach

Wiatr o spodziewanych tej „maści” porywach będzie łamał gałęzie drzew. Niejednokrotnie może się okazać, ze dojdzie do wyrwania drzew z gruntu. Należy się mocno liczyć na przerwy w dostawie energii elektrycznej na dłuższy czas. Podczas podróży należy bezwzględnie uważać podczas wyjazdu z lasu lub zza ekranów dźwiękochłonnych. Ogólnie należy mieć oczy dookoła głowy.

Z powodu pogody może dojść do opóźnień w transporcie lądowym / morskim / lotniczym i proszę to również mieć z tyłu głowy. Pamiętajcie proszę również, a może przede wszystkim o uprzątnięciu lub odpowiednim zabezpieczeniu przedmiotów, które mogą zostać przez wiatr przeniesione / uniesione.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama