Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze i bardzo silne porywy wiatru

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 5.05.2024r – 12:00 CEST – 6.05.2024r – 02:00 CEST

Profil na FB autora

Reklama

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

YouTube player

Ostrzeżenie – obszary

Reklama

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 3 cm. Nie wyklucza pojawienia się superkomórek burzowych, podczas których można spodziewać się silniejszych porywów wiatru, do prędkości 75 km/h.

– Obszary niezaznaczone zarówno żadnym kolorem, jak i grafiką również w „górnym” zakresie obowiązywania ostrzeżenia mogą liczyć na jakiś przelotny, silniejszy opad oraz wyładowania atmosferyczne.

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze i bardzo silne porywy wiatru, Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze i bardzo silne porywy wiatru

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się na skraju wędrującego ośrodka niskiego ciśnienia, który przemieszcza się powoli nad Danię. Jego front atmosferyczny widoczny jest już nad Europą zachodnią. Będzie on sukcesywnie się do nas zbliżał, aż po południową porą „osiągnie” nasz kraj. Przed frontem znajduje się dość aktywna strefa zbieżności, która zacznie się uaktywniać właśnie w drugiej części dnia. Obecna masa cieplejsza powietrza, zostanie zastąpiona chłodniejszą o (co jest zrozumiałe) niższej temperaturze.

SPODZIEWANE ZJAWISKA

Reklama

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU

– OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 3 CM.

– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE

Reklama

– BURZE SUPERKOMÓRKOWE

– SILNIEJSZE PORYWY WIATRU DO 75 KM/H

– NIEWYKLUCZONE PODTOPIENIA ORAZ ZALANIA.

Reklama

– DOŚĆ SPORA AKTYWNOŚĆ ELEKTRYCZNA KOMÓREK.

OPIS ZAGROŻENIA

W sumie zastanawiałem się, czy nie wystosować jedynie komunikatu, zamiast prawilnego ostrzeżenia, ale pomyślałem sobie, że mimo wszystko może być dość dynamicznie, a burze punktowe, mogą miejscami być, bądź, co bądź troszkę uciążliwe. Ktoś pewnie powie lub napisze, że przecież nie będzie (nie powinno być) jakiś sporych rozmiarów układów burzowych, czy porywów powyżej 100 km/h, to już ostrzeżenie się nie należy. Niby i ja w jakimś sensie wyszedłem z tego założenia, ale dziś jednak (powtórzę, raz jeszcze), miejscami mogą te burze jednak być „uciążliwe”, a wiem doskonale, ze nie wszyscy są ich zwolennikami. Wczoraj okazało się, że burze i silniejsze opady wystąpiły naprawdę bardzo punktowo. Dziś co do zwiększenia się szerokości „działań” burz nie mam wątpliwości, dlatego jest wydane ostrzeżenie, a nie komunikat, zresztą zmieni się nieco czynników, które nieco pomogą w organizacji zjawisk konwekcyjnych (burzowych).

Po pierwsze, jak pewnie zdążyliście już zauważyć, mamy nieco większy, a przede wszystkim zauważalny przepływ powietrza w dolnej troposferze. Ten stan rzeczy niebawem dotknie także jej środkową część. Wczoraj w środowisku słabogradientowym, powietrze dosłownie stało i nawet ludziska narzekali, że jest gorąco i nie do wytrzymania, a do granicy upału, jednak trochę zabrakło. Nie mniej jednak dziś „ruszyło” się powietrze, dodatkowo zwiększy się porcja wilgoci zarówno przy ziemi, jak i na wysokości 850 hPa (1,5 km).

Reklama

W ciągu dnia po południu (już prawdopodobnie po 13), nastąpić powinien start tworzenia się chmur pionowych Cumulus / Cumulonimbus, które z każdą godziną będą przybierały na wysokości. W wielu miejscach kraju powstaną jedno lub wielokomórkowe burze, z dość wydajnymi rdzeniami opadu. Pomimo już szybszego przepływu, może zdarzyć się, że takie wydajne burze spowodują lokalne podtopienia oraz zalania. W takich warunkach tego typu burze na strefie zbieżności charakteryzują się także dość wysoką ilością wyładowań, więc dziś jest spora szansa na dość efektowny spektakl (mam nadzieje, że nie efektywny – żadnych pożarów i strat materialnych).

Komórek będzie dość sporo więc trzeba również mieć na uwadze, że po jednej burzy, może wystąpić druga. Oprócz deszczu intensywnego należy się spodziewać gradu do średnicy 3 cm (szczególnie przy występowaniu superkomórek) oraz silniejszego wiatru, który w porywach może osiągać prędkość do 75 km/h. Oczywiście ta wartość będzie zmienna, ale raczej 100 km/h nie przewiduję. Dla uspokojenia, mogę napisać, że warunki dotyczące możliwości wystąpienia trąby powietrznej „zmalały”, ale lata ubiegłe i inne sytuacje bywały różne. Nie mniej jednak nie spodziewam się dziś nic takiego.

Burze i opady będą przemieszczać się z zachodu na wschód, ale na niebie będą wędrowały z południowego zachodu na północny wschód. Około 22-23 powinny one już zacząć słabnąć, ale czy tak się stanie naprawdę, to czas pokaże. Pamiętać należy , że dziś również te spodziewane burze, będzie charakteryzowała dość spora lokalność (chociaż mniejsza niż wczoraj), a więc u Was może padać, a w sąsiedniej miejscowości już nie.

To tyle.

Obserwujcie niebo oraz radary zarówno odbiciowości, jak i teledetekcji. Nie pytajcie mnie, czy u Was będzie padać, czy burza przejdzie, bo ja tego tak prawdziwie nie wiem. Proponuję dziś mimo końca długiego weekendu zachować ostrożność i bacznie obserwować niebo, gdyż chmury pionowe będą dość szybko się na tym niebie pojawiać.

OSTRZEŻENIE MA CHARAKTER INFORMACYJNY I POWINNO BYĆ UDOSTĘPNIANE W CELU DOTARCIA DO SZERSZEJ GRUPY ODBIORCÓW.

Inne wiadomości.

Reklama