Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze. Możliwe superkomórki burzowe i układy liniowe.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 24.04.2022r – 14:00 CEST – 25.04.2022 – 02:00 CET

Ostrzeżenie meteorologiczne, Ostrzeżenie meteorologiczne

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały dla obszarów

Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu lub gradu o niewielkiej średnicy. W kotlinach i n pogórzu nie wykluczone są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Dodatkowo w tych obszarach należy się spodziewać zjawisk burzowych. Nie jest wykluczone pojawienie się superkomórek burzowych, które w marginalnym stopniu mogą wygenerować trąby powietrzne. Dodatkowo należy spodziewać się możliwości utworzenia się bardziej zorganizowanych układów z silnym i porywistym wiatrem.

Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz burz, podczas których może pojawić się grad o marginalnej średnicy. Zaznaczam, że w tych regionach zjawiska mogą wystąpić jedynie punktowo. Podczas ewentualnej konwekcji, wiatr może osiągać prędkość do 50 / 55 km/h.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska obecnie znajduje się pomiędzy odchodzącym niżem, który obecnie opuszcza Białoruś, a zbliżającym się kolejnym ośrodkiem, który obecnie znajduje się nad południową częścią Niemiec. Niż porusza się po zachodniej stronie prądu strumieniowego (jet stream), który niebawem osiągnie wschodnie granice kraju. Wejdzie on wieczorową porą od strony Dolnego Śląska kierując się dalej w kierunku północno wschodnim, skręcając na wschód i wypełniając się (wzrost ciśnienia) na tyle, aby stracić status niżu. W strefie chłodnego frontu atmosferycznego należy liczyć się właśnie z silniejszymi opadami deszczu oraz burzami.

Ostrzeżenie meteorologiczne

Ostrzeżenie meteorologiczne – SPODZIEWANE ZJAWISKA

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU / GRADU.
– MOŻLIWE OPADY DESZCZU ZE ŚNIEGIEM / ŚNIEGU W KOTLINACH, NA POGÓRZU ORAZ W GÓRACH.
– ZJAWISKA BURZOWE (TAKŻE NIEWIELKIE UKŁADY)
– NIEWYKLUCZONE SUPERKOMÓRKI BURZOWE
– MARGINALNA SZANSA NA TRĄBE POWIETRZNĄ
– SILNIEJSZE PORYWY WIATRU DO 70 KM/H

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Znów o poranku zastanawiałem się, czy pojawi się komunikat, czy ostrzeżenie. Padło na ostrzeżenie i biorę za to pełną odpowiedzialność. Zauważalna zmiana pogody ma nastąpić popołudniu oraz wieczorem. Wiecie już, że w naszym kierunku zmierza ośrodek niżowy, który na szczęście nie jest zbyt głęboki, i będzie stale się wypełniał (ciśnienie w centrum niżu będzie rosnąć).

Front ciepły

Do Polski dotrą dwa fronty atmosferyczne. Na początku od południowego zachodu wejdzie strefa ciepłego frontu (nieco szerszego), który przyniesie opady deszczu, lub gdzieniegdzie mżawki. Zaciągnie on cieplejszą masę powietrza i na chwilę znajdziemy się w tzw. sektor ciepła. Jest to miejsce pomiędzy ciepłym a chłodnym frontem atmosferycznym. Następnie do głosu dojdzie front chłodny, który zacznie po prostu wypierać ciepło, co spowoduje pojawienie się konwekcji.

Jej wspomaganie zostanie wzmocnione m.in właśnie przez obecność niżu. Kolejna strefa opadów i burz spodziewana jest również na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Spowodowane one będą silniejszym przepływem w środkowej troposferze, oraz obecnością prądu strumieniowego oraz wspomnianą wcześniej adwekcją ciepła i wędrującym frontem chłodnym (chociaż tutaj front prawdopodobnie jedynie nieco zahaczy te regiony).

Front chłodny i burze

Nad południowymi województwami po południu i wieczorem pojawić się powinny strefy opadów o charakterze konwekcyjnym. Dodatkowo pojawią się burze, podczas których mocniej popada, a nawet lokalnie posypie. Nie jest oczywiście wykluczony opad gradu o niewielkiej średnicy. Z uwagi na parametry można spodziewać się wystąpienia superkomórek burzowych, które wygenerować mogą silniejsze porywy wiatru.

Również w tego typu strukturach z marginalnymi szansami może pojawić się trąba powietrzna. Oprócz wspomnianych superkomórek, burze mogą formować się w nieco większe układy liniowe z wbudowaną linią szkwałową. Należy się więc spodziewać silnych porywów wiatru. Możliwe są przerwy w dostawie energii elektrycznej lub niewielkie szkody materialne.

Wypełnianie się niżu

W miarę wędrówki frontu i wypełnianiu się niżu opady będą nieco słabnąć, tak jak burze, dlatego pozwoliłem sobie nie zaznaczać innych regionów. To dopiero wstęp do burzowej aury. Kolejne dni przyniosą kontynuację opadów i burz. Dowiecie się o tym w kolejnych komunikatach. Póki co Pamiętajcie, że konwekcja ma charakter lokalny a mapa stanowi jedynie część prognozy. Rzeczywiste pokrycie opadów czy burz może się nieco różnić.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

Inne wiadomości.