Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze, opady gradu i bardzo silne opady deszczu

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 24.05.2024r – 12:00 CEST – 25.05.2024r – 02:00 CEST

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze, Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze,opady gradu i bardzo silne opady deszczu

Profil na FB autora

Reklama

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

YouTube player

OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM –

Reklama

Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 3 cm. W tych regionach należy spodziewać się także podczas burz silniejszych porywów wiatru o prędkości do 70/80 km/h w porywie. Nie można również wykluczyć pojawienia się trąby powietrznej.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych, miejscami intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 1,5 (chociaż w konwekcji różne cuda się zdarzały, więc nie można wykluczyć większych). Dodatkowo może silniej powiać z prędkością do 60 km/h.

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze, Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze,opady gradu i bardzo silne opady deszczu

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się na skraju rozbudowanego wyżu znad Rosji. Tymczasem nad zachodem mamy do czynienia z płytkim niżem górnym. W ciągu dnia nad Polską powstanie prawdopodobnie linia konwergencji, która przyniesie szybki rozwój komórek konwekcyjnych. Do kraju płynie niestabilna masa powietrza polarnego morskiego.

SPODZIEWANE ZJAWISKA

Reklama

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU

– OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 3 CM

– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE

Reklama

– BURZE SUPERKOMÓRKOWE

– SILNE PORYWY WIATRU DO 80 KM/H.

– PODTOPIENIA / ZALANIA (MIEJSCAMI)

Reklama

– NIEWYKLUCZONY PRZYPADEK TRĄBY POWIETRZNEJ.

OPIS ZAGROŻENIA

Wczoraj, mimo wielu ostrzeżeń, chyba nie było tak źle. Wszystko za sprawą zachmurzenia, które nieco nam tę konwekcję zblokowało. Oczywiście grzmiało i lało, ale w porównaniu do środy, to był „pryszcz”. Dziś znów nad Polską niestabilna masa powietrza, sporo wilgoci i słońce. Dodatkowo prawdopodobnie linia zbieżności i nieco szybszy przepływ w troposferze.

Takie połączenie musi się skończyć szybkim rozwojem chmury pionowej i tak prawdopodobnie się stanie już około południa. Ponieważ dziś nie mamy zachmurzenia warstwowego, które by nam utrudniało ogrzanie warstwy granicznej, chmury burzowe rozwiną się dość szybko i przyniosą opady deszczu, które oczywiście w takich sytuacjach będą intensywne i mogą powodować podtopienia oraz zalania. Szczęście jest takie, że dziś mamy szybszy przepływ, więc burze nie powinny „stać” nad jednym obszarem, natomiast znów sytuacja może pojawić się system burzy za burzą, przez co ilość wody opadłej może być większa.

Reklama

W drugiej części dnia w strefach – ŻÓŁTYCH – pojawić się mogą burze superkomórkowe, które wygenerować mogą nieco większą średnicę gradu. Niestety jest również ryzyko zejścia trąby powietrznej – ryzyko nie jest wysokie, ale jest i trzeba o tym wspomnieć. Burze pozostaną z nami do północy, ale od 21 wzwyż powinno być ich zdecydowanie mniej. Trzeba również wspomnieć, że wyładowań atmosferycznych powinno być również spora ilość, co zwiększy ryzyko pożarów.

Zalecam zachowanie ostrożności i obserwację nieba, jak również dostępnych w sieci radarów teledetekcyjnych i odbiciowości.

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama