Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze, silne opady deszczu i opady dużego gradu.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 9.06.2022r – 06:00 CEST – 10.06.2022r – 03:00 CEST

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały dla obszarów

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz burz, które mogą tworzyć większe struktury, oraz burze superkomórkowe. Nie jest wykluczony opad gradu o średnicy do 3 cm. Niestety podczas konwekcji należy się szykować na silniejsze porywy wiatru osiągające prędkość 70 / 80 km/h.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych, chwilami intensywnych opadów deszczu oraz burz. Nie jest wykluczony opad gradu o marginalnej średnicy oraz silniejszych porywów wiatru do 60 / 70 km/h.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska wschodnia znajduje się w oddziaływaniu pofalowanego quasi-stacjonarnego, pofalowanego frontu atmosferycznego, który oddziela dwie masy powietrza. Ciepłą na wchodzie oraz chłodniejszą na zachodzie. Z uwagi na wspomaganie konwekcji, ilość wilgoci, konwergencję, w wielu miejscach kraju będziemy mieli do czynienia z opadami deszczu oraz burzami. Na zachodzie dobrze front okluzji , to również przełoży się na możliwość wystąpienia opadów deszczu oraz burz.

Reklama

Ostrzeżenie meteorologiczne – SPODZIEWANE ZJAWISKA

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU

– OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 3 CM

– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE

– BURZE SUPERKOMÓRKOWE

– SILNIEJSZE PORYWY WIATRU DO 80 KM/H

– NIEWYKLUCZONE PODTOPIENIA / ZALANIA

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Masa wilgoci, pofalowany front i strefy dwóch skrajnych mas powietrza. Taki zestaw sprawi, ze nad Polską dziś będzie sporo opadów, które lokalnie mogą być gwałtowne i wydajne. Z powodu dość sporej wodności troposfery opady mogą powodować lokalne podtopienia oraz zalania. Burze mogą charakteryzować sporą wydajnością pod względem wyładowań.

Oznacza to, że nie są wykluczone pożary zabudowań. Jeśli dojdzie do generacji superkomórek, to należy się liczyć z opadem gradu o średnicy do 3 cm i może powodować szkody w uprawach. Wiatr w porywach nie powinien przekroczyć 80 km/h , ale doświadczenie mówi, że prędkość w konwekcji może zaskoczyć w dwie strony – może wiać słabiej, lub mocniej. Zjawiska pozostaną z nami przez cały dzień i należy śledzić wszelakie aplikacje i linki, gdzie pokazane jest aktualne położenie opadów oraz burz.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama