Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze, silne opady deszczu i opady gradu.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 10.06.2022r – 10:00 CEST – 11.06.2022r – 02:00 CEST

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały dla obszarów

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz burz. Nie jest wykluczone pojawienie się superkomórkowych podczas których spadnie grad, a porywy wiatru mogą dojść do 80 km/h/. Z uwagi na sporą wodność troposfery opady w tych rejonach będą wydajne, a to oznacza ryzyko podtopień i zalań.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych opadów deszczu oraz lokalnych burz. Szanse na jakieś większe opady to około 30%. Zaznaczam go na wszelki wypadek.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska centralna, południowa i wschodnia nadal znajdują się w oddziaływaniu pofalowanego frontu atmosferycznego, który przyniesie dziś przede wszystkim w Polsce wschodniej opady raz burze. Front powoli będzie wypychany na wschód przez postępujący klin wysokiego ciśnienia, ośrodka znad Francji. Wspomniany klin poprawi pogodę w naszym kraju do poniedziałku, chociaż gdzieniegdzie zdarzyć się mogą przelotne opady.

Ostrzeżenie meteorologiczne – SPODZIEWANE ZJAWISKA

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY

– LOKALNE OPADY GRADU

– SILNIEJSZE PORYWY WIATRU DO 80 KM/H

– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE

– BURZE SUPERKOMÓRKOWE

– LOKALNE ZALANIA / PODTOPIENIA

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Po tygodniach posuchy, wczoraj w wielu miejscach kraju mieliśmy naprawdę srogą, burzową aurę. Padało, lało, podtapiało, a na niebie wędrowały piękne wały szkwałowe oraz chmury stropowe. Na szczęście żadnej trąby powietrznej nie odnotowano, chociaż w superkomórkach burzowych spadło dość sporo gradu.

Dziś najwięcej przelotnych opadów, a w zasadzie ulew w strefie żółtej. Tam po południu szybki rozwój konwekcji. Jest znów szansa na pojawienie się superkomórek burzowych, które mogą wygenerować opady gradu oraz silny wiatr. Z uwagi na sporą wodność w słupie troposfery należy spodziewać się zalań i podtopień, również przez “wychodzące” z nurtu rzeki i strumyki.

Strefy zielone, tak jak napisałem na początku postu są wydane “profilaktycznie”. Nie oznacza to oczywiście, że nic się nie wydarzy, ale zjawiska powinny być zdecydowanie słabsze, lub nie wystąpić wcale. Czas pokaże, jak się to ułoży, jednak czytający to ostrzeżenie proszeni są o rozwagę.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.