Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze, silne opady deszczu i opady gradu.

ZAKRES CZASOWTY OBOWIĄZYWANIA – 16.06.2022r – 12:00 CEST – 17.06.2022r – 02:00 CEST

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały dla obszarów

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 3 cm. Dodatkowo istnieje szansa na silne porywy wiatru, które mogą osiągać prędkość 80 / 100 km/h. Oczywiście w tych strefach należy spodziewać się burz jedno/wielokomórkowych oraz nieco większych układów. Jest także szansa na pojawienie się burz o cechach superkomórki.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych opadów deszczu, gradu o marginalnej średnicy, oraz burz, podczas których pojawią się silniejsze porywy wiatru.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska dostaje się powoli pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia wraz z wędrującym niżem barycznym oraz systemem frontów atmosferycznych. Niestabilna masa powietrza wraz ze wspomnianymi wcześniej – wspomagaczami sprawią, że szczególnie przez południową część kraju przejdą aktywne burze z silniejszymi opadami deszczu, gradu oraz silniejszymi porywami wiatru.

Ostrzeżenie meteorologiczne – SPODZIEWANE ZJAWISKA

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU

– OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 3 CM

– PODTOPIENIA / ZALANIA

– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE

– BURZE SUPERKOMÓRKOWE

– SILNY WIATR PROSTOLINIOWY W PORYWIE DO 100 KM/H

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Można powiedzieć / napisać, że tradycji musi się stać za dość. Święto Bożego Ciała bez burzy, to jak Dynastia bez Alexis. Dziś przede wszystkim w strefach – ŻÓŁTYCH – należy się spodziewać intensywnych opadów deszczu, które mogą powodować podtopienia oraz zalania (PW <28 / 30 mm). Dodatkowo burze mogą tworzyć układy, a to przełoży się również na silne porywy wiatru, które mogą powodować szkody materiale. W ewentualnych superkomórkach burzowych spodziewać należy się opadów gradu o średnicy do 3 cm. Raczej większych gradzin nie należy się spodziewać (chociaż Wiecie jak to jest).

W strefach – ZIELONYCH – również musicie się spodziewać przelotnych umiarkowanych opadów deszczu oraz gradu o naprawdę marginalnej średnicy. Oczywiście nawet takie opady mogą lokalnie powodować zalania lub podtopienia. Wiatr nie powinien przekroczyć prędkości 60 / 70 km/h i tutaj się również zwracam do Was, że porywy mogą być znacznie mniejsze.

Pamiętajcie, że burze mają charakter lokalny.

Mapa ma charakter orientacyjny i nie musi się pokrywać ze stanem faktycznym pogody. Wszyscy, którzy dziś w terenie – prośba – Zachowajcie ostrożność podczas obserwacji zjawisk.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.