Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze, silne opady deszczu i opady gradu. Bardzo wysokie temperatury.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 30.06.2022r – 12:00 CEST – 1.07.2022r – 03:00 CEST

Reklama

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami dla obszarów

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy nawet 6 cm. Dodatkowo prawdopodobnie pojawią się niebezpieczne prądy zstępujące, które osiągnąć mogą w porywie 100 km/h. Niewykluczone są powodzie błyskawiczne, zalania i szkody materialne.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 2 cm. Należy się również liczyć z silniejszymi porywami wiatru do 70 km/h.

Reklama

Ostrzeżenie meteorologiczne przed wysoką temperaturą dla obszarów

– Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia temperatur w zakresie 32 / 34 stopni.

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia temperatur w zakresie 30 / 32 stopni.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia temperatur w zakresie 28 / 30 stopni.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w bezpośrednim oddziaływaniu pofalowanego frontu atmosferycznego z wygenerowanymi liniami zbieżności w dolnej troposfery. Z uwagi na większy gradient poziomy temperatury oraz wspomniane wspomaganie przez strefy zbieżności należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu oraz burz.

Burze, Burze,gradu,Ostrzeżenie meteorologiczne
Reklama

Ostrzeżenie meteorologiczne – SPODZIEWANE ZJAWISKA

– NAWALNE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU

– OPADY GRADU O ŚREDNICY >5 CM.

– SILNE PORYWY WIATRU >90 KM/H

– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE

– NIEWYKLUCZONY WIĘKSZY UKŁAD MULTI.

– SUPERKOMÓRKI BURZOWE

– PRĄDY ZSTĘPUJĄCE – DOWNBURST

– MOŻLIWE SZKODY MATERIALNE

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Niestety dziś mamy meteorologiczne COMBO. Jednym zagrożeniem są upały i bardzo wysoka temperatura, drugim możliwość wystąpienia burz.

Sytuacja dziś będzie dynamiczniejsza niż wczoraj, a to z uwagi adwekcji gorącej masy powietrza. W strefach zbieżności wiatru oraz w chwiejnej masie powietrza dojdzie po południu (już jest po południu) do zainicjowania głębokiej konwekcji. Chmury dość szybko będą się „rozrastać” w pionie i będą przynosić intensywne opady deszczu. Prognozowana ilość wody w słupie troposfery może przekroczyć 48 – 50 mm, a to już wartości spore. Dodatkowo obecnie jesteśmy o obszarze słabogradientowym, a wiec bez znaczącego ruchu poziomego w troposferze. Oznacza to, że burze i opady mogą przybierać charakter stacjonarny. Niemal pewne jest wytworzenie się superkomórek burzowych, które wygenerują gradziny o sporej średnicy. Mogą one powodować szkody materialne oraz w uprawach.

Kolejnym niebezpiecznym zjawiskiem będzie prawdopodobnie silny prąd zstępujący, który może przekroczyć prędkość 100 km/h. Takie zjawisko niemal zawsze powoduje większe szkody.

Pamiętajcie, że każda burza jest niebezpieczna, a te dzisiejsze naprawdę mogą być niebezpieczne. Najgorzej właśnie wygląda możliwość pojawienia się zjawiska downburst w większych układach burzowych.

Obserwujcie radary odbiciowości oraz teledetekcje. Prośba o zabezpieczenie lekkich przedmiotów na balkonach i w ogrodach i nielekceważenie „mruczącego” nieba.

Pamiętajcie również, że burze mają charakter lokalny i trafiając na niesprzyjające warunki, mogą słabnąć, zanikać lub przeciwnie zwiększyć siłę. Nie obiecuję Wam, że akurat u Was coś będzie, bo nigdy tego nie obiecywałem, ale bądźcie czujni.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama