Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Burze, silne opady deszczu i opady gradu.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 1.06.2022r – 07:00 CEST – 1.06.2022r – 23:59 CEST

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Gwałtowne burze i silny wiatr.
(6) Facebook

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały dla obszarów

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu / burz oraz gradu o średnicy do ok. 3 cm. W dodatku możliwe będą silniejsze porywy wiatru, osiągające (w konwekcji) prędkość 75 / 85 km/h, które mogą powodować szkody materialne / przerwy w dostawie energii elektrycznej.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz burz. Nie jest wykluczy grad o marginalnej średnicy oraz silniejsze porywy wiatru osiągające prędkość 60 / 70 km/h. Również tego typu poryw może powodować niewielkie szkody materialne.

– Obszary białego tła z widoczną ikonką z uwago na możliwość wystąpienia lokalnie umiarkowanych opadów deszczu oraz wyładowań atmosferycznych.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w oddziaływaniu zatoki niskiego ciśnienia wraz z wędrującym przez nasz kraj niżem barycznym. Niż jest wyposażony w fronty atmosferyczne, które już przez kraj przechodzą i dają opady deszczu oraz lokalne burze. W miarę upływu dnia lekko pofalowany front znajdzie się nad Polską północną wzmacniając zjawiska konwekcyjne. Dodać należy, że sam niż oraz zwiększony gradient pionowy temperatury, również mogą wpłynąć na intensyfikacje zjawisk.

Ostrzeżenie meteorologiczne – SPODZIEWANE ZJAWISKA

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU

– OPADY GRADU DO ŚREDNICY 3 CM.

– SILNIEJSZE PORYWY WIARU DO 85 KM/H

– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE

– LOKALNE PODTOPIENIA / ZALANIA

– LOKALNE SZKODY MATERIALNE / PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ.

– NIE JEST WYKLUCZONE POJAWIENIE SIĘ SUPERKOMÓREK

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Weszliśmy najmilsi w okres meteorologicznego lata, które jak na lato przystało, powita nas nieco bardziej dynamiczną aurą. Polska dostała się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia. Z zachodu na wschód wędruje niż baryczny, który wyposażony jest w system frontów atmosferycznych, które przyniosą opady deszczu oraz burze.

Dziś najbardziej dynamicznej pogody spodziewać się należy w strefach ZÓŁTYCH, gdzie około południa już dojdzie do szybkiego rozwoju konwekcji. Miejscami naprawdę dość mocno popada i zagrzmi. Na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach nie jest wykluczone pojawienie się burz superkomórkowych, które prawdopodobnie wygenerują opady gradu o średnicy do 3 cm. Biorąc pod uwagę wilgoć oraz obecność niżu, superkomórki mogą pojawić się także w innych regionach.

Silniejszy wiatr

Podobnie będzie wiatrem. W konwekcji pojedyncze porywy mogą przekraczać 80 km/h. Niestety mogą wystąpić szkody materialne (mam nadzieje, że jeśli już to lokalne i małe). Należy się spodziewać przerw w dostawie energii elektrycznej. Komórki burzowe będą mogły tworzyć nieco większe układy, ale jak będzie, to zobaczymy.

Lokalne podtopienia

Z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów i biorąc pod uwagę notoryczną zamianę terenów zielonych na betonowe istnieje szansa na lokalne podtopienia i zalania. Co prawda wskaźnik wodności troposfery nie jest wybitna, ale to wystarczy aby podtopić lokalnie. Wszelakie komórki k0onwekcyjne będą przemieszczać się w kierunku wschodnim z delikatnym odchyleniem na północny wschód.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.