Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Gwałtowne burze i silny wiatr.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 20.05.2022r – 18:00 CEST – 21.05.2022r – 09:00 CEST

Reklama

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały dla obszarów

Obszary zaznaczone kolorem CZERWONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, które mogą osiągnąć prędkość w porywie do 120 km/h. Intensywnych opadów deszczu, burz oraz lokalnie gradu. Niewykluczone podtopienia oraz zalania. Te regiony zagrożone są w przedziale czasowym 20:00 CEST – 02:30 CEST.

Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz lokalnie gradu. Burz oraz silnych porywów wiatru do 100 km/h. Tutaj również możliwe są lokalne podtopienia. Te regiony zagrożone są w przedziale czasowym 02:30 – 08:00 CEST

Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM– z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz burz. Nie wyklucza się silniejszych porywów wiatru do 65 / 70 km/h

Reklama

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w polu obniżonego ciśnienia na skraju wędrującego niżu nad Bałtykiem. Dodatkowo znajdujemy się w sektorze ciepła pomiędzy ciepłym Niebawem dostaniemy się również w obszar szybszego przepływu w środkowej i górnej troposferze. Na zachód od naszego kraju na zaburzeniu krótkiej fali nastąpi formacja niżu barycznego, który wraz ze wspomnianym przepływem zachodnim (strefowy) przesunie się nad nasz kraj. Zanim pojawi się niż od zachodu wejdzie aktywny front atmosferyczny za którym napłynie chwiejna masa powietrza polarnomorskiego. Jutro lokalnie o 10 stopni mniej.

Ostrzeżenie meteorologiczne – SPODZIEWANE ZJAWISKA

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU / GRADU.

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU
– LOKALNIE OPADY GRADU
– ROZLEGŁY UKŁAD BURZOWY Z WBYDOWANĄ LINIĄ SZKWAŁU
– BARDZO SILNE PORYWY WIATRU OSIĄGAJĄCE 120 KM/H
– PODTOPIENIA I ZALANIA- BURZE WIELOKOMÓRKOWE / SUPERKOMÓRKOWE
– BURZE AKTYWNE POD WZGLĘDEM WYŁADOWAŃ ATMOSFERYCZNYCH.

Reklama

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Moi mili. Największe zagrożenie, jakiego należy się dziś wieczorem i nocą spodziewać, to bardzo silny i porywisty wiatr, który osiągnie prędkość do 120 km/h. W konwekcji przy okazji wędrówki układu nie wyklucza się pojawienia większego porywu. Wszystko zależy od „mocy” z jaką wejdzie wspomniany układ burzowy. Wiecie doskonale, że prognozowanie porywów konwekcyjnych nie jest łatwe i wielu przypadkach trzeba się liczyć z marginesem błędu. Tak silne porywy będą niestety przyczyną powstania szkód materialnych oraz przerw w dostawie energii elektrycznej.

Układ burzowy

Układ z zachodu będzie przemieszczał się na wschód. Z każdą godziną powinien słabnąć, ale nie oznacza to, że nie wytworzy silnych porywów lub intensywnych opadów. Burze powinny generować sporo wyładowań, co może być przyczyną powstania pożarów lub porażeń. W czasie przechodzenia wspomnianego układu burzowego należy również spodziewać się pojawienia superkomórek burzowych, które mogą wygenerować opady gradu o średnicy do 3 cm.

Uwodniona troposfera sprawi, że opady mogą być lokalnie intensywne i mogą powodować podtopienia oraz zalania. Należy wspomnieć, że z uwagi na suchy grunt, woda będzie dość szybko spływać do zagłębień i tam tworzyć rozlewiska.

Reklama

Uważajmy na siebie

Należy niezwłocznie usunąć wszelkie luźne i lekkie przedmioty z balkonów oraz ogrodów. Należy być również przygotowanym na możliwe przerwy w dostawie energii elektrycznej. W czasie poruszania się samochodem przeczekajmy układ w bezpiecznym, wolnym od drzew miejscu. Ulewny deszcz będzie powodował spadek widzialności poziomej.

Z mojej skromnej strony – Uważajcie a siebie i proszę Was, abyście korzystali z dostępnych w sieci danych radarowych i teledetekcyjnych. Będziecie wtedy śledzić na bieżąco, gdzie aktualnie występują opady i burze, oraz w którym kierunku się przesuwają.

Postaram się jak wrócę z pracy śledzić z Wami, to co się w pogodzie będzie działo. Mam nadzieję, że Was nie przestraszyłem, tylko ostrzegłem, przed możliwością wystąpienia niebezpiecznej aury.Pamiętajcie – Lepiej zapobiegać niż……P.S. Dostałem właśnie Alert RCB.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama