ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 25.07.2022r – 20:00 CEST – 26.07.2022r – 02:00 CEST
Profil na FB autora
Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:
„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Ostrzeżenie meteorologiczne przed wysoką temperaturą dla obszarów
– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz burz. Nie jest wykluczone pojawienie się burz superkomórkowych, generujących silniejsze porywy wiatru.
– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość pojawienia się umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz burz. Nie są wykluczone także silniejsze porywy wiatru.
SYTUACJA BARYCZNA
Polska znajduje się w sektorze ciepła w obszarze wysokiego ciśnienia w osi klina wyżowego w polu geopotencjału oraz oddziaływania wyżu, który znajduje się nad południowo wschodnią częścią kraju. Po zachodniej stronie napływa zwrotnikowa, gorąca masa powietrza. Już niebawem jednak od zachodu wejdzie front atmosferyczny o cechach chłodnych z wędrującą strefą konwergencji (zbieżność wiatru). Właśnie w strefie konwergencji będziemy mieli do czynienia z opadami deszczu oraz burzami. Na szczęście pora sprawi, że zjawiska mogą być intensywniejsze jedynie na terenach – „ŻÓŁTYCH”.
Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Opis:
Dzień mamy naprawdę spoko – W Słubicach, Szczecinie oraz Gorzowie Wielopolskim termometry pokazują temperaturę powyżej 30 stopni. W ciągu dnia ogólnie można liczyć na niemal bezchmurne niebo i po prostu termiczne lato. Wieczorową porą jednak nad zachodnią część kraju nasunie się strefa zbieżności dolnotroposferycznej, w której dość wyraźnie da się we znaki konwekcja.
Kontrast termiczny sprawi, że w regionach „ŻÓŁTYCH” jest spora szansa na pojawienie się burzy superkomórkowej, która może wygenerować silniejsze porywy wiatru osiągające 70 km/h. Szanse są niewielkie, ale są. Zachód kraju dostanie się w strefę krótkiej fali górnej z szybszym przepływem powietrza, co będzie pożywką dla ewentualnych zjawisk atmosferycznych. Śmiem twierdzić, że jest szansa na tzw. strefę liniową, która lokalnie może być przyczyną powstania szkód materialnych.
Strefa będzie przesuwać się na wschód, jednak z uwagi na porę i brak dostatecznej porcji wspomagaczy zjawiska powinny słabnąć. Najważniejsze, że popada – deszcz bardzo potrzebny i to pomimo Waszych urlopów .
Jak zachować się podczas burz?
Pamiętajcie o tym, aby nie chować się pod drzewami, nie stawiać również pod nimi samochodów. Podczas zbliżania się chmury burzowej, na której czele widoczny będzie szary wał szkwałowy przypominający kadr z filmu „Dzień Niepodległości” znajdźcie schronienie i przeczekajcie złą pogodę. Miejmy nadzieję, że ewentualne szkody materialne nie będą duże (albo nie będzie ich wcale) i nikt nie ucierpi. Pamiętajcie proszę również o możliwych przerwach w dostawie energii elektrycznej (Po prostu może nie być prądu).
Podsumowanie
Pamiętajcie również, że ostrzeżenie jest swego rodzaju prognozą pogody i stan rzeczywisty może się różnić od zakładanego.
Burze mają charakter lokalny i trafiając na niesprzyjające warunki mogą słabnąć lub zanikać. W drugą stronę także to działa, więc nie wyładowujcie frustracji, bo coś omija, a Wy to chcieliście mieć
Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD
Prognozę przygotował: Jarosław Turała.