Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Gwałtowne burze, intensywne opady deszczu, opady gradu i silny wiatr.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 23.07.2022r – 09:00 CEST – 24.07.2022r – 02:00 CEST

Reklama

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Ostrzeżenie meteorologiczne przed wysoką temperaturą dla obszarów

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych / nawalnych opadów deszczu, burz oraz gradu o średnicy do 5 cm. Nie wyklucza się pojawienia silnych porywów wiatru osiągających prędkość 100 km/h.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość pojawienia się umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu, burz, gradu o średnicy do 3 cm, oraz silnych porywów wiatru mogących osiągnąć prędkość 70 km/h.

Reklama

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się na skraju wyżu znad Białorusi, który będzie stopniowo odsuwał się nad Morze Czarne. Z zachodu na wschód będzie przesuwała się strefa zbieżności w dolnej troposferze wraz z frontem atmosferycznym chłodnym. Nastąpi dość szybkie wypieranie zalegającej, zwrotnikowej masy powietrza przez znacznie chłodniejszą; polarnomorską. Różnica temperatur oraz zatoka z silniejszym przepływem w środkowej troposferze sprawią, że w wielu miejscach kraju pojawią się opady deszczu oraz groźne zjawiska burzowe.

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

ostrzeżenie meteorologiczne, ostrzeżenie meteorologiczne,ostrzeżenie meteo,burze,opady
Reklama

Spodziewane zjawiska

– INTENSYWNE / NAWALNE OPADY DESZCZU

– OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 5 CM

– BARDZO SILNE PORYWY WIATRU OSIĄGAJĄCE 100 KM/H

– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE

– BURZE SUPERKOMÓRKOWE

– NIEWYKLUCZONE SILNIEJSZE PRĄDY ZSTĘPUJĄCE

– MARGINALNA SZANSA NA POJAWIENIE SIĘ TRĄB

POWIETRZNYCH.

Opis:

Po okresie z upalną, bardzo gorącą aurą przychodzą zmiany. Z zachodu na wschód będzie wędrował lekko pofalowany front atmosferyczny w zatoce niskiego ciśnienia w szybszym przepływie w środkowej troposferze. W sytuacji wypierania gorąca znad naszego kraju na linii zbieżności w dolnej troposferze pojawią się bardzo dobrze rozwinięte chmury burzowe, które przyniosą chwilami ulewny deszcz (Wskaźnik PW prognoza – 38 / 44 mm), który może powodować podtopienia i zalania.

Front z opadami będzie się dość szybko przesuwał, więc szanse na prawdziwą powódź błyskawiczną nieco maleją. Podczas burz (szczególnie superkomórkowych, a te dzisiaj również są możliwe) należy się spodziewać się lokalnych opadów gradu o średnicy do 5 cm. Nie jest oczywiście powiedziane, że tak duża średnica się pojawi, ale należy się ewentualnie się z tym liczyć. Dość wysoka mieszalność jak również niższy poziom izotermy Zerowej mogą się do tego przyczynić.

Reklama

Układy burzowe

Dzisiejsze burze mogą łączyć się w większe układy (również liniowe) ,na których czole mogą wystąpić silne porywy wiatru. Nie wyklucza się porywów rzędu 100 km/h. Oczywiście jak to w przypadkach tego typu nie wszędzie mogą one wystąpić lub o nie takiej sile. Mimo wszystko radzę zabezpieczyć wszelakie lekkie przedmioty w ogrodach i na balkonach, które mogą zostać porwane przez wiatr.

Pojawienie się burz superkomórkowych jest wielce prawdopodobne . Jestem ciekaw, czy prognozowana skrętność wiatru sprawią, że dojdzie do powstania trąb powietrznych. Te zjawiska są bardzo trudne do prognozowania i wielokrotnie się zdarzało że warunki sprawiały, że pojawiały się one, a w prognozach ani widu, ani słychu. Czas pokaże jak się to wszystko wyklaruje.

Jak zachować się podczas burz?

Pamiętajcie o tym, aby nie chować się pod drzewami, nie stawiać również pod nimi samochodów. Podczas zbliżania się chmury burzowej, na czele której widoczny będzie szary wał szkwałowy przypominający kadr z filmu „Dzień Niepodległości” znajdźcie schronienie i przeczekajcie złą pogodę. Miejmy nadzieję, że ewentualne szkody materialne nie będą duże (albo nie będzie ich wcale) i nikt nie ucierpi. Pamiętajcie proszę również o możliwych przerwach w dostawie energii elektrycznej (Po prostu może nie być prądu).

Przemieszczanie się frontu:

Front będzie przesuwał się dość szybko i wieczorem dotrzeć powinien do wschodnich granic kraju. Taka uwaga dla Was. Zakres ostrzeżenia mamy dość wcześnie, ale strefa będzie przesuwać się na wschód, więc logiczny jest fakt, że po przejściu frontu pogoda się uspokoi pomimo nadal trwającego ostrzeżenia.

Podsumowanie

Pamiętajcie również, że ostrzeżenie jest swego rodzaju prognozą pogody i stan rzeczywisty może się różnić od zakładanego.

Burze mają charakter lokalny i trafiając na niesprzyjające warunki mogą słabnąć lub zanikać. W drugą stronę także to działa, więc nie wyładowujcie frustracji, bo coś omija, a Wy to chcieliście mieć

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama