Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Intensywne opady deszczu, burze, opady gradu

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 10.06.2024r – 08:00 CEST – 10.06.2024r – 23:00 CEST

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Intensywne opady deszczu, Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Intensywne opady deszczu,burze,opady gradu

Profil na FB autora

Reklama

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

YouTube player

OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM –

Reklama

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo intensywnych / nawalnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 4 cm. Nie jest wykluczone pojawienie się lejków kondensacyjnych oraz trąby powietrznej. W występujących burzach wiatr może osiągać prędkość 70-80 km/h.

– Obszary zaznaczony kolorem – ZIELONYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 2 cm. Nie są również wykluczone silniejsze porywy wiatru do 50 km/h.

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Intensywne opady deszczu, Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Intensywne opady deszczu,burze,opady gradu

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w obszarze oddziaływania frontu atmosferycznego, który prawdopodobnie będzie nieco falował. W środowisku szybszego przepływu w środkowej troposferze, adwekcji ciepła po stronie wschodniej frontu i wspomnianego falowania, dojdzie do szybkiej inicjacji konwekcji. W ciągu dnia nie jest wykluczone pojawienie się płytkiego niżu barycznego, który również może intensyfikować zjawiska i pośrednio również wpływać na większą kinematykę w zagrożonym obszarze.

SPODZIEWANE ZJAWISKA

Reklama

– BARDZO INTENSYWNE / NAWALNE OPADY DESZCZU.

– OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 4 CM.

– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE.

Reklama

– BURZE SUPERKOMÓRKOWE.

– LEJKI KONDENSACYJNE.

– ZALANIA / PODTOPIENIA.

Reklama

– POWODZIE BŁYSKAWICZNE.

– MOŻLIWOŚĆ POJAWIENIA SIĘ TRĄBY POWIETRZNEJ.

– SILNE PORYWY WIATRU DO 80 KM/H.

OPIS ZAGROŻENIA

Reklama

Dziś kolejny groźny pod względem aury dzień. Front atmosferyczny, który zalega nad Polską będzie miał tendencję do falowania. W takich warunkach, w większej paczce wilgotności, ze zwiększonym gradientem poziomym temperatury i przy szybszym przepływie powietrza dojdzie (już doszło) do inicjacji konwekcji. Chmury burzowe niemal od razu będą dobrze rozbudowane w pionie. Niektóre będą miały cechy superkomórki i będą generowały silne i bardzo silne opady deszczu (wyższa prognozowana wodność troposfery) oraz gradu o większej średnicy.

Niestety tego typu opady spowodują miejscami powódź błyskawiczną oraz zalania i podtopienia. Niski poziom kondensacji oraz obecność niżu barycznego i zwiększone warunki kinematyczne mogą spowodować pojawienie się trąby powietrznej. Ryzyko dziś jest większe niż ostatnio. Ogólnie w zagrożonych regionach (szczególnie żółtych) należy dziś mieć się na baczności, bo aura może zmienić się dość szybko i naprawdę narobić sporo niedobrego. Jak sytuacja będzie się rozwijać? Czas pokaże, ale dziś naprawdę proszę zachować ostrożność i bacznie obserwować radary i niebo. Burze powinny osłabnąć w pierwszej części nocy (również zaniknąć). Strefy zielone również mogą być „liźnięte” przez opady i burze, ale wydaje się, że nie będą one tak intensywne i groźne jak w strefach żółtych.

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama