Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Intensywne opady deszczu, burze, opady gradu

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 4.06.2024r – 06:00 CEST – 5.06.2024r – 03:00 CEST

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Intensywne opady deszczu, Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Intensywne opady deszczu,burze,opady gradu

Profil na FB autora

Reklama

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

YouTube player

OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM –

Reklama

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia przede wszystkim stacjonarnych / wielkoskalowych opadów deszczu oraz burz podczas których padać może jeszcze mocniej. Podczas burz niewykluczony jest opad gradu o średnicy do 2 cm. oraz silniejszych porywów wiatru do 60 km/h.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o marginalnej średnicy. Nie są wykluczone silniejsze porywy wiatru do 50 km/h.

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Intensywne opady deszczu, Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Intensywne opady deszczu,burze,opady gradu

SYTUACJA BARYCZNA

Polska przede wszystkim południowa i południowo-wschodnia znajdują się na skraju płytkiego niżu górnego, który wypełniając się wędruje w kierunku Ukrainy. Nad Polską oddziaływać będzie strefa zbieżności, która będzie intensyfikować wszelakie zjawiska konwekcyjne. Nad regionami południowymi znajduje się także dość „mokry” front, który niestety już przynosi i będzie przynosił umiarkowane / intensywne opady deszczu. Po południa ruszy konwekcja.

SPODZIEWANE ZJAWISKA

Reklama

– WIELKOSKALOWE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU O

CHARAKTERZE NIEMAL STACJONARNYM.

– BARDZO INTENSYWNE OPADY DESZCZUY W KONWEKCJI

Reklama

– OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 2 CM.

– BURZE JEDNOKOMÓRKOWE

– ZALANIA / PODTOPIENIA.

Reklama

– MIEJSCAMI MOŻLIWE POWODZIE BŁYSKAWICZNE.

– SILNIEJSZE PORYWY WIATRU O PRĘDKOŚCI DO 60 KM/H.

OPIS ZAGROŻENIA

Niestety już od wczoraj w Polsce południowej i południowo-wschodni notuje się intensywne, stacjonarne / wielkoskalowe opady deszczu. Z uwagi na większą wodność troposfery opady już są bardzo wydajne, a będą jeszcze bardziej. Wędrujący górny niż z frontem atmosferycznym oraz strefą zbieżności jest bardzo wolno „pchany” przez klin wysokiego ciśnienia.

Reklama

Z uwagi na bardzo niski przepływ powietrza opady będą naprawdę bardzo powoli przemieszczały się na wschód, niestety powodując podtopienia i zalania. Obecnie już lokalnie mamy na południu do czynienia z wbudowaną konwekcją, której po południu będzie więcej z uwagi na intensyfikację zjawisk przez strefę zbieżności w dolnej troposferze. Wystąpić mogą jeszcze bardziej wydajne opady, które mogą miejscami powodować powodzie błyskawiczne. Burze, które wystąpią będą aktywne elektrycznie i mogą powodować pożary. Jeśli dojdzie do powstania burzy lub burz superkomórkowych musimy liczyć się z możliwością pojawienia się opadów gradu oraz silniejszych porywów wiatru.

Podsumowując. Dziś sporo wody, która spowoduje sporo złego i to pomimo jej wszechobecnej „dobroci”. Wiele miejsc, również zamieszkałych zostanie podtopione i trzeba liczyć się niestety ze szkodami materialnymi. Poprawa pogody zacznie postępować dopiero wieczorem.

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama