ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 28.08.2022r- 12:00 CEST – 29.08.2022r – 02:00 CEST
Profil na FB autora
Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:
„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Ostrzeżenie meteorologiczne dla obszarów
– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 3 cm. Dodatkowo należy się liczyć ze zwiększoną aktywnością pod względem wyładowań atmosferycznych. Nie jest wykluczone pojawienie się klastra bądź większego układu burzowego, w którym porywy wiatru mogą osiągać prędkość 90 km/h. Niewykluczone zjawisko silnego prądu zstępującego (downburst / microburst).
– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o marginalnej średnicy. Wiatr może osiągać w porywie 60 / 70 km/h.
SYTUACJA BARYCZNA
Polska znajduje się nadal w objęciach obszaru o podwyższonym ciśnieniu ośrodka znad Rosji. Tymczasem od zachodu dostaniemy się pod wpływ oddziaływania frontu atmosferycznego, który z zachodu na wschód będzie się powoli przesuwał. Front będzie miał tendencję do falowania. Od północnego zachodu zacznie napływać chłodniejsza masa powietrza pochodzenia Polarnomorskiego.
Spodziewane zjawiska
– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU
– OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 3 CM
– SILNIEJSZE PORYWY WIATRU DO 90 km/h
– BURZE JADNO / WIELOKOMÓRKOWE
– PODTOPIENIA / ZALANIA
– WYŻSZA AKTYWNOŚĆ KONWEKCJI POD WZGLĘDEM ILOSĆI
WYŁADOWAŃ ATMOSFERYCZNYCH.
Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA
Opis:
Moi drodzy. Mamy do czynienia z małą przebudową pola barycznego. Oczywiście oznacza to zmiany. Od zachodu wejdzie, a w zasadzie jest strefa frontu atmosferycznego, który wyprze ciepłą (bardzo ciepłą) masę powietrza. Musicie wiedzieć, że falowanie frontu wspomaga wszystko, co jest dostępne konwekcyjnie. Spojrzałem również na mapy wysokości izobarycznej hPa. Przepływ mizerny, słaby gradient pionowy temperatury, ale mam przeczucie, że dojdzie do rozwoju głębszej konwekcji. Stawiam osobiście na sporą aktywność elektryczną komórek oraz możliwe podtopienia i zalania.
Jak zachować się podczas burz?
Pamiętajcie o tym, aby nie chować się pod drzewami, nie stawiać również pod nimi samochodów. Podczas zbliżania się chmury burzowej, na której czele widoczny będzie szary wał szkwałowy przypominający kadr z filmu „Dzień Niepodległości” znajdźcie schronienie i przeczekajcie złą pogodę. Miejmy nadzieję, że ewentualne szkody materialne nie będą duże (albo nie będzie ich wcale) i nikt nie ucierpi. Pamiętajcie proszę również o możliwych przerwach w dostawie energii elektrycznej (Po prostu może nie być prądu).
Podsumowanie
Pamiętajcie również, że ostrzeżenie jest swego rodzaju prognozą pogody i stan rzeczywisty może się różnić od zakładanego.
Burze mają charakter lokalny i trafiając na niesprzyjające warunki mogą słabnąć lub zanikać. W drugą stronę także to działa, więc nie wyładowujcie frustracji, bo coś omija, a Wy to chcieliście mieć
Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD
Prognozę przygotował: Jarosław Turała.