ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 30.07.2022r – 11:00 CEST – 31.07.2022r – 18:00 CEST
Profil na FB autora
Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:
„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Ostrzeżenie meteorologiczne dla obszarów
– Obszary zaznaczone kolorem ŻÓŁTYM z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu o charakterze wielkoskalowym. Dodatkowo nad południowymi regionami dojdzie do zainicjowania konwekcji, co w rezultacie doprowadzić może do jeszcze intensywniejszych opadów oraz burz. Sumy opadów mogą zbliżać się do 110 litrów wody na metr kwadratowy, a to oznacza możliwość wezbrania lokalnych rzek i strumyków. Niewykluczone są także podtopienia oraz zalania.
– Obszary zaznaczone kolorem ZIELONYM z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych lokalnie intensywnych opadów deszczu mogących spowodować lokalne podtopienia oraz zalania.
SYTUACJA BARYCZNA
Polska w sumie od zachodu dostaje się pod wpływ niżu, który wędrując znad płw. Apenińskiego jest zasobny w wilgoć. Dodatkowo na mapach górnych widać wyraźnie zaznaczoną zatokę niskiego ciśnienia w polu geopotencjału. Niż “wyposażony” w system frontów przyniesie w wielu miejscach opady deszczu. Na południu kraju z uwagi na tzw. sektor ciepła nie są wykluczone zjawiska konwekcyjne.
Spodziewane zjawiska
– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU
– LOKALNIE W KONWEKCJI OPADY GRADU
– SILNIEJSZE PORYWY WIATRU DO 70 KM/H
– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE
– PODTOPIENIA / ZALANIA
-LOKALNE WEZBRANIA STRUMYKÓW / RZEK
Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Opis:
Już w poprzednim poście widzieliście do z jakim wyprzedzeniem można prognozować pogodę przy okazji wędrówki niżu. Od razu odpowiem – Z ZEROWYM – Pogoda nie podpisała żadnych umów i kontraktów z modelami. One nadal rządzą się swoimi prawami, a pogoda swoimi. Niemniej jednak dziś i jutro należy spodziewać się wielkoskalowych opadów, które mogą spowodować podtopienia oraz zalania.
Niż genueński
Wszystkiemu winny jest niż baryczny z systemem frontów atmosferycznych. Wartości prognostyczne wodności w troposferze sięgające 44 mm świadczą o sporej porcji wody właśnie w strefie oddziaływania frontów. Dodatkowo południe kraju dostanie się w tzw. sektor ciepła z adwekcją (napływem) cieplejszej masy powietrza. Tam też dojdzie do rozwoju konwekcji. Piszą krótko – popada oraz zagrzmi. Lokalnie opady mocniejsze połączone z możliwością wystąpienia opadów gradu o niewielkiej średnicy. Dodatkowo jest szansa na rozwój superkomórek burzowych z marginalną możliwością wystąpienia trąby powietrznej. Największe szanse na to mają województwa – małopolskie oraz świętokrzyskie.
Fronty atmosferyczne ze sporą porcją wilgoci w słupie troposfery oznaczają nic innego jak opady o charakterze wielkoskalowym / frontowym. Co ciekawe niż baryczny odpowiedzialny za to zamieszanie znajduje się nad zachodnimi Czechami, a nie wszedł od południa i południowym wschodem. Widzicie więc, że prognozowanie aury w tak zmiennych warunkach w sumie na 12h przed mija się kompletnie z celem. Pragnę uspokoić oczywiście, że prognozy i ostrzeżenia będą się tutaj pojawiały, ale znów klepnę w łepetynkę swoją i innych, że pogoda swoje, a modele swoje.
Z uwagi na podwyższoną wodność w troposferze oraz niemal stacjonarnymi frontami może lokalnie dojść do podtopień oraz zalań. Dodatkowo mniejsze strumyki i rzeki mogą wystąpić z koryt zalewając okoliczne wsie czy miejscowości.
To chyba tyle. Pamiętajcie, że mapka ma charakter prognostyczny i rzeczywistość może potoczyć się nieco inaczej.
Jak zachować się podczas burz?
Pamiętajcie o tym, aby nie chować się pod drzewami, nie stawiać również pod nimi samochodów. Podczas zbliżania się chmury burzowej, na której czele widoczny będzie szary wał szkwałowy przypominający kadr z filmu “Dzień Niepodległości” znajdźcie schronienie i przeczekajcie złą pogodę. Miejmy nadzieję, że ewentualne szkody materialne nie będą duże (albo nie będzie ich wcale) i nikt nie ucierpi. Pamiętajcie proszę również o możliwych przerwach w dostawie energii elektrycznej (Po prostu może nie być prądu).
Podsumowanie
Pamiętajcie również, że ostrzeżenie jest swego rodzaju prognozą pogody i stan rzeczywisty może się różnić od zakładanego.
Burze mają charakter lokalny i trafiając na niesprzyjające warunki mogą słabnąć lub zanikać. W drugą stronę także to działa, więc nie wyładowujcie frustracji, bo coś omija, a Wy to chcieliście mieć
Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD
Prognozę przygotował: Jarosław Turała.