Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Intensywne opady deszczu, silne burze i możliwość podtopień oraz powodzi błyskawicznych.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 30.07.2022r – 11:00 CEST – 31.07.2022r – 18:00 CEST

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Ostrzeżenie meteorologiczne dla obszarów

– Obszary zaznaczone kolorem ŻÓŁTYM z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu o charakterze wielkoskalowym. Dodatkowo nad południowymi regionami dojdzie do zainicjowania konwekcji, co w rezultacie doprowadzić może do jeszcze intensywniejszych opadów oraz burz. Sumy opadów mogą zbliżać się do 110 litrów wody na metr kwadratowy, a to oznacza możliwość wezbrania lokalnych rzek i strumyków. Niewykluczone są także podtopienia oraz zalania.

– Obszary zaznaczone kolorem ZIELONYM z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych lokalnie intensywnych opadów deszczu mogących spowodować lokalne podtopienia oraz zalania.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska w sumie od zachodu dostaje się pod wpływ niżu, który wędrując znad płw. Apenińskiego jest zasobny w wilgoć. Dodatkowo na mapach górnych widać wyraźnie zaznaczoną zatokę niskiego ciśnienia w polu geopotencjału. Niż “wyposażony” w system frontów przyniesie w wielu miejscach opady deszczu. Na południu kraju z uwagi na tzw. sektor ciepła nie są wykluczone zjawiska konwekcyjne.

Spodziewane zjawiska

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU

– LOKALNIE W KONWEKCJI OPADY GRADU

– SILNIEJSZE PORYWY WIATRU DO 70 KM/H

– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE

– PODTOPIENIA / ZALANIA

-LOKALNE WEZBRANIA STRUMYKÓW / RZEK

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

ostrzeżenie meteorologiczne, ostrzeżenie meteorologiczne

Opis:

Już w poprzednim poście widzieliście do z jakim wyprzedzeniem można prognozować pogodę przy okazji wędrówki niżu. Od razu odpowiem – Z ZEROWYM – Pogoda nie podpisała żadnych umów i kontraktów z modelami. One nadal rządzą się swoimi prawami, a pogoda swoimi. Niemniej jednak dziś i jutro należy spodziewać się wielkoskalowych opadów, które mogą spowodować podtopienia oraz zalania.

Niż genueński

Wszystkiemu winny jest niż baryczny z systemem frontów atmosferycznych. Wartości prognostyczne wodności w troposferze sięgające 44 mm świadczą o sporej porcji wody właśnie w strefie oddziaływania frontów. Dodatkowo południe kraju dostanie się w tzw. sektor ciepła z adwekcją (napływem) cieplejszej masy powietrza. Tam też dojdzie do rozwoju konwekcji. Piszą krótko – popada oraz zagrzmi. Lokalnie opady mocniejsze połączone z możliwością wystąpienia opadów gradu o niewielkiej średnicy. Dodatkowo jest szansa na rozwój superkomórek burzowych z marginalną możliwością wystąpienia trąby powietrznej. Największe szanse na to mają województwa – małopolskie oraz świętokrzyskie.

Fronty atmosferyczne ze sporą porcją wilgoci w słupie troposfery oznaczają nic innego jak opady o charakterze wielkoskalowym / frontowym. Co ciekawe niż baryczny odpowiedzialny za to zamieszanie znajduje się nad zachodnimi Czechami, a nie wszedł od południa i południowym wschodem. Widzicie więc, że prognozowanie aury w tak zmiennych warunkach w sumie na 12h przed mija się kompletnie z celem. Pragnę uspokoić oczywiście, że prognozy i ostrzeżenia będą się tutaj pojawiały, ale znów klepnę w łepetynkę swoją i innych, że pogoda swoje, a modele swoje.

Z uwagi na podwyższoną wodność w troposferze oraz niemal stacjonarnymi frontami może lokalnie dojść do podtopień oraz zalań. Dodatkowo mniejsze strumyki i rzeki mogą wystąpić z koryt zalewając okoliczne wsie czy miejscowości.

To chyba tyle. Pamiętajcie, że mapka ma charakter prognostyczny i rzeczywistość może potoczyć się nieco inaczej. 🙂

Jak zachować się podczas burz?

Pamiętajcie o tym, aby nie chować się pod drzewami, nie stawiać również pod nimi samochodów. Podczas zbliżania się chmury burzowej, na której czele widoczny będzie szary wał szkwałowy przypominający kadr z filmu “Dzień Niepodległości” znajdźcie schronienie i przeczekajcie złą pogodę. Miejmy nadzieję, że ewentualne szkody materialne nie będą duże (albo nie będzie ich wcale) i nikt nie ucierpi. Pamiętajcie proszę również o możliwych przerwach w dostawie energii elektrycznej (Po prostu może nie być prądu).

Podsumowanie

Pamiętajcie również, że ostrzeżenie jest swego rodzaju prognozą pogody i stan rzeczywisty może się różnić od zakładanego.

Burze mają charakter lokalny i trafiając na niesprzyjające warunki mogą słabnąć lub zanikać. W drugą stronę także to działa, więc nie wyładowujcie frustracji, bo coś omija, a Wy to chcieliście mieć

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.