Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Intensywne opady deszczu, silne burze.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 15.08.2022r – 13:00 CEST – 16.08.2022r – 03:00 CEST

Reklama

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Ostrzeżenie meteorologiczne dla obszarów

Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych / nawalnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 3 cm. Dodatkowo jest szansa na silniejsze porywy wiatru osiągające prędkość 80 km/h punktowo – prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia w tej strefie ze zjawiskiem lokalnego prądu zstępującego – microburst, który może powodować szkody materialne. Dodatkowo punktowo w opadach należy liczyć się z możliwością wystąpienia podtopień oraz zalań.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych / punktowych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 2 cm. Dodatkowo w opadach należy się spodziewać silniejszych porywów wiatru osiągających prędkość 60 / 80 km/h. Nie są wykluczone zjawiska punktowego prądu zstępującego ( microburst). Nie można wykluczyć także lokalnych podtopień oraz zalań.

Reklama

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w słabogradientowym obszarze wyżowym ośrodka znad Rosji. Nie mniej jednak do naszego kraju napływa niestabilna / chwiejna masa powietrza znad Morza Czarnego. Bogactwo wilgoci w tym przypadku będzie stanowiło pożywkę dla burz punktowych / lokalnych, wydajnych opadowo.

Spodziewane zjawiska

– INTENSYWNE OPADY DESZCZU

– OPADY GRADU O ŚRDNICY DO 3 CM

– SILNE PORYWY WIATRU OSIĄGAJĄCE PRĘDKOŚĆ 80 KM/H

– SILNY LOKALNY PRĄD ZSTĘPUJĄCY (MICROBURST).

– PODTOPIENIA / ZALANIA

– BURZE JEDNO / SUPERKOMÓRKOWE.

Reklama

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Opis:

Nie da się ukryć, że niestabilna masa powietrza napływająca znad Morza Czarnego jest czynnikiem zapalnym w obszarze oddziaływania wyżu znad Rosji. Adwekcja owej masy powietrza, która jest niestabilna i chwiejna termodynamika sprawią, że w drugiej części dnia dojdzie do zainicjowania „grubszej” konwekcji punktowej. Pamiętajcie i apeluję do Was, że dziś zjawiska będą miały charakter iście lokalny. LOKALNY. Powtarzam i przypominam, że nie jestem w stanie wyprognozować aurę dla danej miejscowości i okolic. Nie jestem modelem interdysplinarnym, który i tak się myli i to czasem grubo.

Reklama

Co więcej?

Opady gradu, które wystąpią w opadach punktowych mogą osiągać średnicę 3 cm. Nie jest wykluczone, że w obszarach żółtych może pojawić się burz superkormórkowa. Co więcej? Słaba kinematyka nie sprzyja rozwojowi trąb powietrznych, ale dość niski prognozowany poziom kondensacji z uniesienia wskazuje, że gdzieś punktowo jest szansa na lej kondensacyjny (20% prawdopodobieństwa). Z uwagi na mały gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego komórki konwekcyjne mogą powodować lokalnie podtopienia oraz zalania. Jest także spora szansa, że przy większym rozroście komórek (wyyyyżejjj), dojść może do lokalnych zjawisk microburst. To są lokalne silne prądy zstępujące, które mogą powodować szkody materialne. Konwekcja i burze powinny „odpalać” po południu i utrzymywać się nawet do drugiej części nocy.

Jak zachować się podczas burz?

Pamiętajcie o tym, aby nie chować się pod drzewami, nie stawiać również pod nimi samochodów. Podczas zbliżania się chmury burzowej, na której czele widoczny będzie szary wał szkwałowy przypominający kadr z filmu „Dzień Niepodległości” znajdźcie schronienie i przeczekajcie złą pogodę. Miejmy nadzieję, że ewentualne szkody materialne nie będą duże (albo nie będzie ich wcale) i nikt nie ucierpi. Pamiętajcie proszę również o możliwych przerwach w dostawie energii elektrycznej (Po prostu może nie być prądu).

Podsumowanie

Pamiętajcie również, że ostrzeżenie jest swego rodzaju prognozą pogody i stan rzeczywisty może się różnić od zakładanego.

Burze mają charakter lokalny i trafiając na niesprzyjające warunki mogą słabnąć lub zanikać. W drugą stronę także to działa, więc nie wyładowujcie frustracji, bo coś omija, a Wy to chcieliście mieć

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama