Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne burze, nawalne opady deszczu, opady gradu.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 30.06.2024r – 12:00 CEST – 1.07.2024r – 03:00 CEST

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne burze, Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne burze,nawalne opady deszczu,opady gradu.

Profil na FB autora

Reklama

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

YouTube player

OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM –

Reklama

Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, które miejscami mogą przekraczać 125 km/h (szczególnie w momencie ewentualnego pojawienia się układu mezoskalowego, z wbudowanymi superkomórkami mogącymi również dawać silne i bardzo silne prądy zstępujące – downburst) powodując szereg materialnych szkód. Dodatkowo należy spodziewać się bardzo intensywnych / nawalnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 5 cm, chociaż wydaje się, że istnieje ryzyko, że w niektórych przypadkach gradziny będą większe.

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo intensywnych opadach deszczu oraz gradu o średnicy do 3 cm, chociaż nie wyklucza się pojawienia większych gradzin. Dodatkowo należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru do 90 km/h.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 1-2 cm oraz silnych porywów wiatru miejscami do 70 km/h.

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne burze, Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne burze,nawalne opady deszczu,opady gradu.

SPODZIEWANE ZJAWISKA

Reklama

– BARDZO INTENSYWNE / NAWALNE OPADY DESZCZU

– OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 5 CM, NIEWYKLUCZONE

WIĘKSZE GRADZINY.

Reklama

– BURZE WIELOKOMÓRKOWE

– BURZE SUPERKOMÓRKOWE

– UKŁADY BURZOWE MEZOSKALOWE Z WBUDOWANĄ LINIĄ

Reklama

SZKWAŁU.

– NIE JEST WYKLUCZONE POJAWIENIE SIĘ SYGNATURY BOW ECHO

– MARGINALNA SZANSA NA POJAWIENIE SIĘ TRĄBY POWIETRZNEJ

Reklama

– SILNE PRĄDY ZSTĘPUJĄCE W SUPERKOMÓRKACH

– ZALANIA / PODTOPIENIA

– SZKODY MATERIALNE

OPIS ZAGROŻENIA

Dziś prośba o dwie rzeczy – jedną z nich jest potraktowanie alertu bardzo poważnie, pomimo iż panuje całkiem przyjemna pogoda. Drugim jest możliwość wystąpienia dość punktowej niebezpiecznej aury – chodzi mi głównie o to, że w ciągu dnia mogą pojawić się niedosyty wilgotności i burze mogą albo zmniejszać swoją siłę, albo zanikać. Takie są uroki tego typu pogody i złożenia się kilku składowych.

Jak widać doskonale, mamy dość szybki przepływ powietrza. Wieje w Polsce umiarkowanie, więc jest dość fajnie, bo jakby jeszcze powietrze stało, to ogólnie byłoby nie do wytrzymania. Ten szybszy przepływ będzie wspomagał wszelakie ruchy konwekcyjne, które już około południa sprawią, że nad Dolnym Śląskiem oraz w zachodnich województwach pojawią się już wysoko elektryczne burze, które mogą osiągać status superkomórek. To w nich jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia zarówno silne porywy wiatru (downburst), jak i większych gradzin. W ciągu kolejnych godzin istnieje spore ryzyko pojawienia się układu lub układów burzowych, w które będą wbudowane superkomórki oraz bardzo silne porywy wiatru, związane z linią szkwału. Pole oddziaływania układu (ów) będzie trzeba śledzić na bieżąco. Tak jak wspomniałem – mimo wszelkich i niemal idealnych warunków, gdzieś „Wyżej” może wystąpić niedosyt wilgoci i zamiast spodziewanej burzy, popada i przejdzie. Wspominam o tym, bo to też ważne.

Układy burzowe, jeśli wystąpią przemieszczać się będą na wschód z lekkim odchyleniem na północ, przez co kierunek przemieszczania się samych komórek może się różnić od linii przemieszczania się frontu oraz linii zbieżności. Jest również szansa na to, że burze nie będą wystąpią w formie jednej linii (bez przerw), ale właśnie poprzerywane komórki (stąd również LOKALNOŚĆ!!) lub układy. W Polsce północnej i ogólnie w przypadku wystąpienia superkomórek, istnieje ryzyko pojawienia się zarówno leja jak i pełnopostaciowej trąby powietrznej. Tutaj nie ma możliwości wy-prognozować stricte region wystąpienia. W układach natomiast wzrośnie ryzyko pojawienia się bardzo silnych porywów powyżej 100-110 a nawet 120 km/h. Oczywiście nie musze mówić, że jeśli pojawią się takie porywy dojdzie do generowania szkód materialnych.

Z powodu wyższych wartości wodności troposfery opady będą miały charakter mocno intensywny oraz nawalny, które sprawią, że mogą pojawić się podtopienia oraz zalania. Na szczęście nie powinny one jakoś powoli się przemieszczać, ale wydajność ich może jednak dać się we znaki.

Front i linia zbieżności z uwagi na słabnący przepływ może delikatnie tracić na rezonie. Docierając do wschodnich regionów mogą ujawniać się jedynie opadami deszczu i niezbyt intensywnymi burzami. Nie mniej jednak sytuacja jest mocno zmienna i rozwojowa, więc zostaje obserwacja.

Należy naprawdę bardzo uważnie obserwować zarówno radary, jak i samo niebo i pomimo i być przygotowanym na możliwość pojawienia się niebezpiecznej pogody.

Pamiętajcie, że burze nawet w takich sytuacjach maja charakter lokalny i nie wszędzie mogą wystąpić.

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama