Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne burze, opadu dużego gradu, silny wiatr.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 19.08.2022r – 17:00 CEST, 20.08.2022r – 05:00 CEST

Reklama

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Ostrzeżenie meteorologiczne dla obszarów

Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych, lokalnie nawalnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy 1 / 3 cm. Bardzo realne jest pojawienie się burz superkomórkowych, lub większego układu burzowego (MCS / wielokomórkowe), generującego silne porywy wiatru, również związane z silnym prądem zstępującym. Porywy mogą sięgać 80 / 100 km/h.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych lub lokalnie intensywnych opadów deszczu oraz silniejszych porywów wiatru, które mogą osiągać prędkość 60 / 70 km/h.

Reklama

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się pomiędzy wyżem znad Rosji oraz niżem znad Islandii w sąsiedztwie doliny w polu geopotencjału. Nad naszym krajem przebiega nieco szersza linia zbieżności w dolnej troposferze, która poprzedza wędrujący z zachodu kontynentu front atmosferyczny, który będzie wypychał gorącą i zwrotnikową masę powietrza. Co ciekawe, wyż znad wschodu Europy zacznie mocniej oddziaływać, a to oznacza, że ewentualny front może pozostać z nami na dłużej. Na wschodzie kraju może to oznaczać jednak kontynuację upalnej i ubogiej w opady aury. Jeszcze jedno. Nie jest wykluczone pojawienie się płytkiego niżu barycznego w najbliższych godzinach nad naszym krajem.

Spodziewane zjawiska

– INTENSYWNE OPADY DESZCZU

– OPADY GRADU ŚREDNICY DO 3 CM

– SILNE PORYWY WIATRU >80 km/h.

– ZJAWISKO SILNEGO PRĄDU ZSTĘPUJĄCEGO

– PODTOPIENIA ORAZ ZALANIA

– SZKODY MATERIALNE

– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE

– BURZE SUPERKOMÓRKOWE

– NIEWYKLUCZONY WIĘKSZY UKŁAD (MCS)

– WIĘKSZA AKTYWNOŚĆ ELEKTRYCZNA BURZ.

Reklama

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Opis:

Mamy obecnie nad Polską sytuacje, kiedy parametru konwekcyjne są umiarkowanie wysokie (CAPE / LI) przy jednoczesnej sporej wartości współczynnikiem energii jej hamującej. W miarę upływu dnia, energia (warstwa) hamująca konwekcje zacznie „puszczać”. Zresztą już powoli widać to na północnym zachodzie kraju. W strefie zbieżności oraz na obrzeżach niżu barycznego dojdzie do szybkiego zainicjowania głębokiej konwekcji. Im bliżej wieczoru tym zjawisk burzowych będzie więcej. W takich sprzyjających warunkach opady i burze (także superkomórkowe) pojawią się dosłownie w mgnieniu oka.

Reklama

Co więcej?

Sytuacja sprzyjać będzie „budowie” tworów wielokomórkowych, lub większego układu MCS , który będzie wędrował znad województw południowych w głąb kraju. Z uwagi na większą wodność troposfery opady mogą być naprawdę intensywne. Wystąpią podtopienia oraz zalania. Nie jest wykluczone, że w dobrze rozwiniętych superkomórkach pojawi się zjawisko lokalnego silnego prądu zstępującego (microburst), lub w większym układzie, szerszy silny prąd – downburst. Oszacowanie porywów nie jest łatwe, ale wstępnie można powiedzieć, że porywy dojdą gdzieniegdzie do 90 lub 100 km/h. Takie porywy mogą powodować szkody materialne / przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Jak zachować się podczas burz?

Pamiętajcie o tym, aby nie chować się pod drzewami, nie stawiać również pod nimi samochodów. Podczas zbliżania się chmury burzowej, na której czele widoczny będzie szary wał szkwałowy przypominający kadr z filmu „Dzień Niepodległości” znajdźcie schronienie i przeczekajcie złą pogodę. Miejmy nadzieję, że ewentualne szkody materialne nie będą duże (albo nie będzie ich wcale) i nikt nie ucierpi. Pamiętajcie proszę również o możliwych przerwach w dostawie energii elektrycznej (Po prostu może nie być prądu).

Podsumowanie

Uważajcie także w górach, gdzie zjawiska mogą być równie gwałtowne. Bez potrzeby nie ryzykujcie zdrowia / życia.

Sytuacja jest nadal rozwojowa, a ja się postaram więcej uwag nanieść podczas prognoz nowcastingowej (sytuacja na „teraz” / aktualnie).

Pamiętajcie, że ostrzeżenie jest formą prognozy i stan faktyczny może być nieco inny od zakładanego. Nie należy jednak bagatelizować ostrzeżenia, ale obserwować niebo / radary i być na bieżąco z aktualną sytuacją.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama