Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne burze, opady gradu, silny wiatr.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 17.06.2024r – 12:00 CEST – 17.06.2024r – 22:00 CEST

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne burze, Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne burze,opady gradu,silny wiatr.

Profil na FB autora

Reklama

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

YouTube player

OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM –

Reklama

– Obszary zaznaczone kolorem – ZÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 3-4 cm. Dodatkowo należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru w zakresie prędkościowym 60-80 km/h.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o marginalnej średnicy. Dodatkowo zakres porywów wiatru powinien wynieść od 45 do 65 km/h.

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne burze, Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne burze,opady gradu,silny wiatr.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w obszarze wysokiego ciśnienia, jednak późnym popołudniem nad północno-zachodnią częścią kraju zaznaczy się wpływ frontu atmosferycznego, który rozciąga się od Europy Środkowej aż po Atlantyk. Z uwagi na szybszy przepływ powietrza postępujący właśnie z zachodu Europy dojdzie w drugiej części dnia do intensyfikacji wszelakiej konwekcji. W rezultacie pojawią się wspomniane opady oraz burze.

SPODZIEWANE ZJAWISKA

Reklama

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU

– OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 4 CM.

– SILNIEJSZE PORYWY WIATRU DO 80 KM/H

Reklama

– BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE

– BURZE SUPERKOMÓRKOWE

– NIEWYKLUCZONY WIĘKSZY / ZORGANIZOWANY UKŁAD.

Reklama

– ZALANIA / PODTOPIENIA

OPIS ZAGROŻENIA

Dziś od samego rana względny spokój, chociaż na zachodzie kraju już widać wyraźnie rozrost chmur średnich, jak i pionowych. Jest to również cecha niestabilnej masy powietrza oraz zawartej w niej wilgoci. W ciągu dnia przy „operacji” słońca dojdzie dość szybko do rozbudowy komórek konwekcyjnych. Będą ro raczej punktowe wykwity, ale dość szybko rosnące w pionie uzyskując status chmur Cumulonimbus.

Na początku na zachodzie, ale później także w Wielkopolsce spodziewane są punktowe, przelotne ale intensywne opady deszczu oraz gradu (średnica do 4 cm w obszarach żółtych). Zwiększający się przepływ oraz oddziaływanie frontu na północny, zachodzie kraju również spowoduje, że należy się liczyć z możliwością wytworzenia się większego układu burzowego, który będzie przemieszczał sie Pomorzem Zachodnim w kierunku Pomorza. Przynieść on może silne porywy wiatru oraz wbudowane burze o cechach superkomórki, które dadzą również większy opad gradu.

Reklama

Zauważyć należy, że mniejszy układ spodziewany jest także w Wielkopolsce, ale sytuacja jest rozwojowa i należy ją bacznie obserwować. Burze na ogół będą miały charakter punktowy, jednak należy mieć na uwadze możliwość łączenia się w większe burzowe „organizacje”. Wszelakie zjawiska powinny słabnąć i zanikać w pierwszej części nocy, jednak po północy nie jest wykluczone „wejście” pozostałości układu burzowego znad Czech.

Wypoczywającym nad morzem (oraz na obszarach zagrożonych) radzę zachować ostrożność i bacznie obserwować niebo, by móc w porę zareagować.

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama