Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne i gwałtowne burze. Grad i silny wiatr.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 12.07.2023r – 09:00 CEST – 12.07.2023r – 23:00 CEST

Profil na FB autora

Reklama

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Ostrzeżenie meteorologiczne dla obszarów

  • Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych, lokalnie nawalnych opadów deszczu, gradu o średnicy z zakresu 3-5 cm, oraz silniejszych porywów wiatru, które mogą osiągać prędkość 70 – 80 km/h. Istnieje również szansa na pojawienie się lejów kondensacyjnych lub trąby powietrznej.
  • – Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 2-3 cm, silniejszych porywów wiatru, które mogą osiągać prędkość do 50 km/h. W tych obszarach również nie jest wykluczone pojawienie się lejków kondensacyjnych lub lokalnie pojedynczego przypadku trąby powietrznej.
YouTube player

SYTUACJA BARYCZNA

Reklama

Polska znajdzie się w oddziaływaniu frontów atmosferycznych niżu barycznego znad Morza Północnego. Na początku przez Polskę od zachodu dość szybko przewędruje ciepła strefa, po czym dostaniemy się w dość wąski sektor ciepła. Następnie do głosu dojdzie wędrująca strefa zbieżności w dolnej troposferze, za tuż za nią będzie wędrował chłodny front atmosferyczny. Na mapach 500 hPa widać wyraźnie szybszy przepływ powietrza wraz z obecnością krótkiej fali górnej, co również wpłynie pozytywnie na rozwój głębszej konwekcji.

Spodziewane zjawiska

  • – INTENSYWNE / NAWALNE OPADY DESZCZU
  • – OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 5 CM.
  • – BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE
  • – BURZE SUPERKOMÓRKOWE
  • – NIE WYKLUCZONY WIĘKSZY UKŁAD LINIOWY / MCS
  • – SILNIEJSZE PORYWY WIATRU DO 80 KM/H
  • – LEJE KONDENSACYJNE
  • – TRĄBA POWIETRZNA

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

ostrzeżenie, ostrzeżenie

Opis:

Biłem się naprawdę przez prawie 3 godziny z myślami, czy wystarczy dziś komunikat, czy ostrzeżenie. Jednak podjąłem decyzję o wydaniu ostrzeżenia i wszystkie tego konsekwencję biorę na klatę.

Dziś przez nasz kraj będzie przechodził system frontów wraz z dolnotroposferyczną linią zbieżności. Warunki do powstania głębszej konwekcji faworyzować będzie wspomniany wcześniej szybszy przepływ w środkowej troposferze oraz zwiększona ilość energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie. Wartości niestabilności troposfery prognozowane też są obiecujące w tej materii (LI sięgające -6 przy CAPE 1200 J/kg). Ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km / 0-3 km DLS / LLS również będzie podwyższone. Spoglądając na prognozowane wartości rzędu 14 – 20 m/s, wydaje się, że może być „ciekawie”. Dodatkowo dość niski poziom kondensacji cząstki z uniesienia, wraz z wyższym wskaźnikiem skrętności wiatru mogą sugerować, że w występujących dziś superkomórkach może dojść do powstania lejów kondensacyjnych lub trąby / trąb powietrznych. Czy i gdzie wystąpią? Szanse mają obszary – ŻÓŁTE -.

Układ MCS

Reklama

Ogólnie dziś w Polsce będziemy mieli dość rozproszoną konwekcję, z tym, że w drugiej części dnia nie jest wykluczone pojawienie się większych, bardziej rozbudowanych układów o charakterze liniowym lub MCS. Z uwagi na wyższy prognozowany parametr wodności troposfery sięgający 45 mm, może w opadach nawalnych dojść do podtopień i zalań oraz marginalnych powodzi błyskawicznych.

Pamiętajcie o zachowaniu ostrożności i bacznej obserwacji nieba.

Muszę wspomnieć również o tym, że mapa ma charakter prognostyczny i stan faktyczny zjawisk może się różnić od zakładanych czy prognozowanych.

Reklama

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama