ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 5.08.2023r – 18:00 CEST – 6.08.2023r – 08:00 CEST.
Profil na FB autora
Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:
„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Ostrzeżenie meteorologiczne dla obszarów
- Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – M z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych / nawalne opady deszczu oraz gradu o średnicy >3 cm. Dodatkowo w tych obszarach można spodziewać się wystąpienia leja kondensacyjnego, lub trąby powietrznej (ale sytuacja z tym zjawiskiem jest mocno niepewna).. Podczas burz niewykluczone silniejsze porywy wiatru, osiągające prędkość 80 km/h.
- – Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM -z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz burz. Opadów gradu o marginalnej średnicy oraz silniejszych porywów wiatru do 50 – 60 km/h.
- – Obszary zaznaczone kolorem – NIEBIESKIM – tutaj chodzi głównie o spodziewany dobowy opad począwszy od dzisiejszego poranka. Spodziewane sumy, widoczne są na ilustracji. Mogą one lokalnie powodować wezbrania rzek i strumieni powodując zalania / podtopienia
SYTUACJA BARYCZNA
Polska znajduje się na skraju wędrującego ośrodka niskiego ciśnienia znad południowej części Europy. Obecnie nad Polską mamy szeroką strefę fontu ciepłego, który znajduje się na zachodzie kraju i przynosi ciągłe opady deszczu. Tymczasem od południowego wschodu wraz ze strefami zbieżności w dolnej troposferze dostajemy się pod obszar rozpogodzeń związany z oddziaływaniem wyżu Rosyjskiego. Od południowego wschodu w środkowej troposferze napływa wilgotne i chwiejne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Na zachodzie i w pozostałej części kraju napływa masa polarno-morska. Szybszy przepływ w środkowej troposferze spowoduje intensyfikację zjawisk konwekcyjnych.
Spodziewane zjawiska
- – INTENSYWNE / NAWALNE OPADY DESZCZU
- – OPADY GRADU O ŚREDNICY >3 CM.
- – BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE
- – BURZE SUPERKOMÓRKOWE
- – SILNE PORYWY WIATRU DO 80 KM/H.
- – NIEWYKLUCZONE POJAWIENIE SIĘ LEJA KONDENSACYJNEGO LUB TRĄBY POWIETRZNEJ.
- – WIELKOSKALOWE OPADY
Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA
Opis:
Po pierwszej fali zjawisk burzowych przyszedł czas na chwilę odpoczynku, ale już w drugiej części dnia od południowej strony wejdzie strefa szybko rozwijającej się konwekcji. Dominować będą burze jedno lub wielokomórkowe, chociaż warunki są na tyle korzystne, że prawdopodobnie wystąpi dość sporo burz superkomórkowych, które przyniosą przede wszystkim nawalne opady deszczu (Wskaźnik wodności troposfery PWAT / PW wzrośnie do 45 – 52 mm). Istnieje dość spore ryzyko wystąpienia powodzi błyskawicznych. Wskaźniki zarówno uskoku jak i skrętności wiatru mogą sugerować możliwość wystąpienia opadów gradu o średnicy powyżej 3 cm, a prognozowana rotacja w środowisku prądy wstępującego (updraft) wraz z niskim poziomem kondensacji z uniesienia niosą za sobą możliwość wystąpienia trąby powietrznej. Szanse są niewielkie, ale są i trzeba o tym wspomnieć.
Burze z południa kraju będą wędrować w kierunku północnym i będą miały charakter „training storms”, czyli jedna po drugiej. To również zwiększy możliwość wystąpienia wspomnianych wcześniej podtopień. Ośrodki konwekcyjne będą bardzo wydajne pod względem wyładowań atmosferycznych, co może skutkować zwiększonym ryzykiem pożarów. Mówiąc kolokwialnie na niebie będziemy podziwiać – „STROBO”
Sytuacja jest naprawdę rozwojowa i w sumie do końca nic nie jest jasne, jak się to wszystko zachowa, ale w każdym przypadku należy być czujnym.
Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD
Prognozę przygotował: Jarosław Turała.