Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne i gwałtowne burze. Grad i silny wiatr.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 26.08.2023r – 09:00 CEST – 26.08.2023r – 20:00 CEST

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Ostrzeżenie meteorologiczne dla obszarów

  • – Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 4 cm. Niestety istnieje spora szansa na silne i bardzo silne porywy wiatru przekraczające prędkość 100 km/h (szczególnie w województwach południowych oraz południowo wschodnich). Nie oznacza to oczywiście, że w innych strefach nie będzie mocniej wiało, do 80 km/h.
  • – Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o marginalnej średnicy. Dodatkowo może silniej powiać do 50 km/h.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska nadal znajduje się w ciepłym sektorze pomiędzy ciepłym a chłodnym frontem atmosferycznym. Napływa niestabilna masa powietrza zwrotnikowego o zwiększonej „paczce” wilgoci. Niestety front zacznie falować, a to oznacza, że zwiększy się intensywność zjawisk. Dodatkowo zaznaczyć należy, że dostaniemy się w oddziaływanie grzbietu krótkiej fali górnej, przy przemieszczającej się strefie silnego prądu strumieniowego. Wysoka niestabilność i liczne strefy zbieżności będą obfitowały w liczne i niebezpieczne zjawiska konwekcyjne. Na zachodzie kraju zalega chłodny front atmosferyczny, który powoli będzie starał się wędrować na zachód, jednak przepływ powietrza oraz położenie ośrodka wysokiego ciśnienia nad zachodnią Rosją skutecznie sprawią, że będzie się on powoli „kładł” z tendencją do falowania.

Reklama

Spodziewane zjawiska

  • – UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU
  • – OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 4 CM
  • – BARDZO SILNE PORYWY WIATRU LOKALNIE PRZEKRACZAJĄCE
  • 100 KM/H.
  • – NIEWYKLUCZONA FORMACJA LINIOWA (POŁUDNIE KRAJU)
  • – WYSOKA AKTYWNOŚĆ POD WZGLĘDEM ILOŚCI WYŁADOWAŃ.
  • – BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE
  • – BURZE SUPERKOMÓRKOWE

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Reklama

Opis:

Moi drodzy. Ostatnimi czasy mogliśmy zobaczyć, jak pogoda potrafi się zmienić i w sumie żadne prognozy przewidujące to i owo utraciły na sprawdzalności. Tutaj jakby troszkę potrzeba mieć po prostu trochę szczęścia. Dziś w ciągu dnia oraz w pierwszej części nocy pogoda może być rzeczywiście niebezpieczna. W troposferze wiele się dzieje. Mamy zalegnie powietrza zwrotnikowego o dość sporej niestabilności. Co więcej również wilgoci jest więcej, a Wiecie doskonale, że wilgoć jest pożywką dla zjawisk konwekcyjnych.

Polska południowa

Skupię się dziś nieco nad południową częścią kraju, gdzie jeszcze przed południem w strefie zbieżności i podrzuceniu większej porcji energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie może szybko dojść do rozwoju układu burzowego, który będzie przemieszczał się od Śląska w kierunku Małopolski oraz Podkarpacia i Lubelskiego. Wyższy poziom mieszalności (av mixing ratio) oraz dość wysokie wartości temperatury punktu rosy (dew point) niestety będą faworyzowały właśnie możliwość pojawienia się burz z bardz silnymi porywami. Jest wielce prawdopodobne, że dojdzie do powstania układu liniowego i kto wie, czy nie pojawi się (jeszcze przed spodziewanym MCS) sygnatura bow echo z wbudowaną linią szkwału, która przyniesie wiatr o prędkości przekraczającej 100 km/h. Taka prognozowana sytuacja jest groźna i wywoła szkody materialne. W pozostałych partiach ŻÓŁTYCH również spodziewać się stref zbieżności. Również należy liczyć się z możliwością wystąpienia intensywnych opadów i burz, które będą obfitować w wyładowania atmosferyczne.

Reklama

UWAGA

UWAGA !!!! PRZEBYWAJĄCY NA Air Show Radom W GODZINACH POPOŁUDNIOWYCH NIEWYKLUCZONE POJAWIENIE SIĘ UKŁADU BURZOWEGO, KTÓRY PRZYNIEŚĆ MOŻE INETSYWNE OPADY ORAZ BARDZO SILNY WIATR!!!! PAMIETAJCIE O ZACHOWANIU BEZPIECZEŃSTWA!!!

Do wieczora strefa najgwałtowniejszych zjawisk powinna przemieścić na wschód, jednak to nie będzie koniec. Po godzinie 21 prognozy wskazują na możliwość wejścia większego Mezoskalowego Układu Konwekcyjnego z bardzo silnymi porywami wiatru, który będzie powodował szkody materialne. Szacowana prędkość może przekraczać 120 km/h. Sytuacja jest mocno rozwojowa.

Ostrzeżenie to nie obejmuje jeszcze spodziewanego układu. Jeśli sytuacja będzie tego wymagać (a pewnie będzie), to pojawi się drugie ostrzeżenie dotyczące stricte spodziewanego, groźnego układu.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama