Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne i gwałtowne burze. Grad i silny wiatr.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 05.07.2023r – 10:00 CEST – 06.07.2023r – 02:00 CEST

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Ostrzeżenie meteorologiczne dla obszarów

  • – Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów gradu o średnicy do 4-5 cm, silnych porywów wiatru dochodzących do 100 km/h (lub w niektórych przypadkach silniejsze). Nie wyklucza się również możliwości pojawienia się lejów kondensacyjnych.
  • – Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy do 3 cm, silniejszych porywów wiatru do 60 / 70 km/h.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się na skraju krótkiej fali górnej z postępującą w naszym kierunku zatoką odchyloną negatywnie (negative-tilt trough), która powinna faworyzować pojawienie się układu niskiego ciśnienia nad zachodnią częścią kontynentu, który będzie wędrował w kierunku Danii. Dodatkowo intensyfikacja zjawisk pojawi się ze względu na silniejszy przepływ powietrza zarówno w środkowej, jak i w dolnej troposferze w środowisku dodatniej adwekcji wirowości. Przez Polskę przejdzie aktywny, chłodny front atmosferyczny wraz ze strefą zbieżności w dolnej troposferze – przed frontem. Póki co jednak znajdujemy się w sektorze ciepła, pod wędrującym w kierunku północno-wschodnim wycinkiem frontu ciepłego. Na uwagę zasługuje również fakt, że nie jest wykluczone pojawienie się dosłownie na chwilę, w południowo zachodniej części kraju masy powietrza zwrotnikowego.

Reklama

Spodziewane zjawiska

  • – UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU
  • – OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 5 CM (W SUPERKOMÓRKACH)
  • – BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE
  • – BURZE SUPERKOMÓRKOWE
  • – NIEWYKLUCZONY WIĘKSZY UKŁAD MCS
  • – SILNE / BARDZO SILNE PORYWY WIATRU DO 100 KM/H
  • – ZJAWISKA MICRO / MACROBURST
  • – NIEWYKLUCZONE LEJE KONDENSACYJNE

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

ostrzeżenie, ostrzeżenie

Reklama

Opis:

Nie da się ukryć, że środa pod względem pogody może być dość dynamiczna. Na składowe wybuchu głębokiej konwekcji złoży się wiele czynników. Krótka fala górna, szybszy przepływ powietrza w troposferze, oraz wypieranie cieplejszej masy powietrza. Na dziś wydaje się, że najwięcej energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie „przyjmie” Polska południowo zachodnia oraz południowa, gdzie wartości prognozowane są na 1300 – 1500 J/kg.

Warunki do rozwoju większych układów burzowych może jedynie lokalnie zahamować CIN, który może w niektórych przypadkach osiągnąć wartości > -200 J/kg, a to spowoduje, że zamiast burz będzie „gutek”. W większości przypadków jednak wartości CIN nie powinny być znaczne, a to ułatwi podniesienie się cząstki do poziomu swobodnej konwekcji (LFC). Z uwagi na podwyższone wartości ścinania (uskoków) pionowych wiatru, oraz prognozowany wyższy poziom zamarzania termometru zwilżonego mogą sugerować opady gradu o nieco większej średnicy.

Układ MCS

Natomiast na uwagę zwraca możliwość wystąpienia nieco większego układu burzowego w formie liniowej lub niewielkiego MCSa (szansa marginalna). Dodatkowo czynniki kinematyczne również nie wykluczają pojawienia się burz o cechach superkomórki (mezocyklonalne), w których głównym zagrożeniem będą silne / bardzo silne porywy wiatru, osiągające prędkość do 100 km/h. Wiatr, o takiej prędkości może powodować szkody materialne. W godzinach popołudniowych istnieje realna szansa na pojawienie się lejków kondensacyjnych. Jeśli chodzi o opady, to wodność troposfery będzie nieco (prognoza) podwyższona i lokalnie przy silniejszych opadach istnieje szansa na pojawienie się podtopień oraz zalań. Front i strefa konwergencji będą wędrowały na wschód, wieczorem osiągając wschodnią granice kraju. Burze powinny wieczorem znacznie zmniejszyć intensywność.

Czas pokaże jak będzie i przypominam, że ostrzeżenie jest jedynie inną formą prognozy. Zastanawia mnie mocno ten prognozowany wyższy CIN, który ogólnie by „zdeptał” tę prognozę jak pet na chodniku.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama