ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 23.06.2023r – 07:00 CEST – 23.06.2023r – 22:00 CEST
Profil na FB autora
Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:
„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Ostrzeżenie meteorologiczne dla obszarów
- – Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz burz o charakterze jedno / wielo oraz superkomórkowych. Nie jest wykluczony opad gradu o średnicy do 5 cm. Istnieje również ryzyko pojawienia się trąb powietrznych. Zjawiska burzowe mogą być aktywne elektrycznie i nieść sporą ilość wyładowań atmosferycznych. Dodatkowo gdzieniegdzie należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru, które mogą osiągać prędkość w zakresie od 70 do 110 km/h, z tym, że największe prawdopodobieństwo porywów szacuje się na woj. Podkarpackie oraz Małopolskie.
- – Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych opadów deszczu oraz gradu o marginalnej średnicy. Dodatkowo wiatr w porywie może osiągać prędkość 40-60 km/h. Istnieje niewielka szansa na pojawienie się burz superkomórkowych.
SYTUACJA BARYCZNA
Polska znajduje się na skraju wędrującego ośrodka niskiego ciśnienia znad Niemiec w towarzystwie płytkiej zatoki niskiego ciśnienia, która widoczna jest również na mapach górnych. Przed linią frontu chłodnego dojdzie do powstania licznych stref zbieżności, które dodatkowo będą miały wspływ na intensyfikacje zjawisk.
Spodziewane zjawiska
- – UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY DESZCZU
- – OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 5 CM
- – BURZE JEDNO / WIELOKÓRKOWE
- – BURZE SUPERKOMÓRKOWE
- – TRĄBY POWIETRZNE (strefy żółte)
- – STRUKTURA LINIOWA
- – PRĄD ZSTĘPUJĄCY
Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Opis:
Nie ma jeszcze 8 godziny a na południu i w centrum mamy do czynienia z dość pokaźną strukturą liniowa oraz bardzo aktywną pod względem elektrycznym burzą. W zasadzie jest to pokaźnych rozmiarów układ burzowy z wbudowanym rdzeniem nieco przypominającym bow echo, chociaż jakby się tak uprzeć, to można by pod tę sygnaturę to podciągnąć. Strefa przesuwa się na wschód z tym, ze trajektoria obierana jest nieco w kierunku południowo-wschodnim. Układ powinien z godziny na godzinę słabnąć, ale jak to w przypadku układów burzowych nic do końca nie jest jasne.
Burze i zalania
W ciągu dnia szczególnie nad strefami żółtymi, dojdzie do rozwoju naprawdę głębokiej konwekcji. Jeszcze przed południem powinny pojawić się dość silne opady deszczu oraz burze. Z uwagi na szacowaną wodność troposfery w zakresie 34 – 45 mm jest szansa, że opady mogą przynieść zalania, podtopienia oraz w szczególnych przypadkach gdzieniegdzie powódź błyskawiczną. Po południu (nadal piszę o strefach żółtych) nie jest wykluczone pojawienie się jednego lub kilku przypadków trąby powietrznej i tu uwagę zwracam na województwa – Podkarpackie / Lubelskie / Małopolskie.
Z uwagi na podwyższone wartości uskoku prędkościowego jak i kierunkowego wiatru jest szansa na pojawienie się i tu również trzeba napisać, że przede wszystkim w burzach o cechach superkomórkowych silniejszego prądu zstępującego, który może osiągnąć prędkość przekraczającą 100 km/h. Tego typu zjawisko i wiatr prostoliniowy o takich prędkościach narobić mogą szkód. Wysoki współczynnik mieszalności (AV MIXNG RATIO) plus dość wysoka linia zamrzania termometru zwilżonego, mogą sugerować pojawienie się gradu i tu niestety o średnicy osiągającej nawet 5 cm. Prawdopodobnie będą to przykłady marginalne, ale mimo wszystko warto o tym wspomnieć.
Wygasanie burz
Burze, które dziś wystąpią w strefach żółtych będą „wyposażone” w dużą ilość wyładowań atmosferycznych, a to niesie większe ryzyko porażeń i pożarów.
Zjawiska powinny jeszcze przed północą wygasnąć, ale ja to w takich przypadkach – wszystko jest możliwe.
Pamiętajcie o bezpieczeństwie, gdyby przyszło Wam do głowy obserwować niebezpieczne komórki burzowe. Uprzątnijcie wszystkie przedmioty z ogrodów / podwórek, które mogą zostać uniesione przez wiatr.
Pamiętajcie, że ostrzeżenie jest również swego rodzaju prognozą, w rzeczywistości wszystko może ulec zmianie.
Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD
Prognozę przygotował: Jarosław Turała.