Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Silne i gwałtowne burze. Grad i zalania.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 21.06.2023r – 06:00 CEST – 22.06.2023r – 02:00 CEST

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Ostrzeżenie meteorologiczne dla obszarów

  • – Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych / nawalnych opadów deszczu mogących powodować powodzie błyskawiczne (flash floods), burz jedno / wielokomórkowych. Dodatkowo istnieje spora szansa na utworzenie się burz o cechach superkomórkowych. W tych regionach należy spodziewać się opadów gradu o średnicy do 3-5 cm. Nie wyklucza się również pojawienia się lejów kondensacyjnych lub pełnopostaciowej trąby powietrznej (szczególnie Łódzkie / Śląskie / Małopolskie / Kujawsko-Pomorskie). Punktowo także wiatr w spodziewanej konwekcji może osiągać prędkość 60 – 80 km/h. Nie można wykluczyć pojawienia się silniejszych prądów zstępujących (wet microburst / downburst) w których prędkość wiatru może być wyższa. Burze mogą być bardzo aktywne elektrycznie ze sporą ilością wyładowań.
  • – Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu, które mogą powodować podtopienia oraz zalania. Dodatkowo można spodziewać się opadów gradu o średnicy od 1 do 2 cm. Lokalnie średnica może być większa. Dodatkowo nie wyklucza się i w tych regionach pojawienia się superkomórek burzowych, które mogą wygenerować silniejsze porywy wiatru oraz silniejsze prądy zstępujące (wet microburst). Burze będą również aktywne elektrycznie.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska od strony zachodniej kontynentu dostaje się pod wpływ płytkiej zatoki niskiego ciśnienia ośrodka umiejscowionego nad Atlantykiem. Przez Polskę przejdzie najpierw front ciepły (dostaniemy się znów w ciepły sektor), a następnie lekko zafalowany front atmosferyczny chłodny, wraz z dolnotroposferycznymi strefami zbieżności wiatru. Ponieważ powietrze będzie bardzo nasycone wilgocią, należy spodziewać się przede wszystkim intensywnych opadów deszczu.

Reklama

Spodziewane zjawiska

  • – INTENSYWNE / NAWALNE OPADY DESZCZU
  • – PODTOPIENIA / ZALANIA
  • – POWODZIE BŁYSKAWICZNE
  • – OPADY GRADU O ŚREDNICY DO 5 CM
  • – ZJAWISKA PRĄDU ZSTĘPUJĄCEGO (MICRO / DOWNBURST)
  • – NIEWYKLUCZONE LEJE KONDENSACYJNE / TRĄBA POWIETRZNA
  • – BURZE JEDNO / WIELOKOMÓRKOWE
  • – BURZE SUPERKOMÓRKOWE

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

ostrzeżenie meteorologiczne, ostrzeżenie meteorologiczne

Reklama

Opis:

No i dobrnęliśmy do tego momentu, kiedy pogoda pokaże pazur. Tak będzie tym razem. Do Polski od zachodniej strony kontynentu nasuwa się zatoka niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym, który będzie miał tendencje do lekkiego falowania. Dodatkowo przed nim dojdzie do powstania wielu stref zbieżności w dolnej troposferze. Jeszcze przed południem dojdzie do szybkiego rozwoju zjawisk konwekcyjnych.

Burze i zalania

Ogólnie patrząc na parametry najbardziej martwi wysoki wskaźnik wodności troposfery, który osiągnie zakres 34 – 50 mm. Ta górna wartość jest dość znacząca, gdyż może oznaczać pojawienie się bardzo intensywnych, a wręcz nawalnych opadów deszczu. Opady będą na tyle wydajne, że mogą powodować powódź błyskawiczną, zalania i podtopienia. Trzeba koniecznie zaznaczyć, że front z uwagi na niezbyt szybki przepływ, będzie przemieszczał się powoli, a to oznacza, że komórki wysokoopadowe mogą oddziaływać na dany region dłużej, a to dodatkowo zwiększa ryzyko podtopień i zalań.

Reklama

Głęboka konwekcja

Konwekcja wspomagana przez geostroficzne wymuszanie będzie naprawdę głęboka, a wierzchołki chmur mogą osiągać wysokość powyżej 12 km. W strefach żółtych niemal pewne jest pojawienie się superkomórek burzowych, w których dojdzie do pojawienia się opadów gradu o średnicy od 1 do 4 cm. Przy dobrych „wiatrach” średnica może być większa. Niestety istnieje dość spora szansa na pojawienie się prądów zstępujących o charakterze mocno lokalnym – wet microburst, lub nieco bardziej rozległym – downburst. Wiem, ze zimą się o tym nie pisze, ale bądźcie świadomi, że prędkość wiatru w obszarze oddziaływania frontu może przekraczać 90 km/h, a niejednokrotnie powyżej 100 km/h. Niestety przy pojawieniu się tego typu zjawiska, należy liczyć się ze szkodami materialnymi.

W superkomórkach burzowych istnieje niewielka szansa na pojawienie się trąby powietrznej. Dotyczy to przede wszystkim województw: Łódzkiego / Śląskiego / Małopolskiego / Kujawsko-Pomorskiego. Oczywiście nie ma absolutnej pewności, co do wystąpienia tego zjawiska, ale warto mimo wszystko o tym napisać, bo już zdarzały się prognozy, gdzie się o tym nie pisało, a natura zrobiła psikusa.

Wygasanie burz

Burze i opady powinny „wygasać” po godzinie 19:00 chociaż w dobrych warunkach i znacznym rozwoju, może okazać się, że komórki przetrwają gdzieniegdzie, do pierwszej części nocy.

Pamiętajcie, aby zabezpieczyć wszelkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i miejcie z tyłu głowy możliwość wystąpienia tych powodzi błyskawicznych.

Trzymam kciuki, by nikomu nic się nie stało, a i ewentualnych szkód było jak najmniej.

Prośba gorąca tylko do Was, abyście nie pytali mnie czy u Was coś będzie, bo nie jestem w stanie na to odpowiedzieć. Obserwujcie radary odbiciowości i teledetekcji.

Mapka i opis stanowią jedynie prognozę, a rzeczywiste warunki oraz miejsca występowania zjawisk mogą ulec zmianie.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama