Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Upał.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 19.07.2022r – 10:00 CEST – 20.07.2022r – 23:00 CEST 

Profil na FB autora

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

Reklama

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Ostrzeżenie meteorologiczne przed wysoką temperaturą dla obszarów

– Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo wysokich temperatur sięgających 36 stopni.

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo wysokich temperatur sięgających 34 stopni.

Reklama

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia wysokich temperatur osiągających 31 stopni.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w zasięgu wyżu znad Rumunii w obszarze słabogradientowym. Tymczasem na zachodzie niedaleko płw. Iberyjskiego znajduje się niż, który również przyczyni się zmiany napływającego powietrza.

Na mapach pola geopotencjału widać zbliżający się w naszym kierunku grzbiet fali górnej, który znajdzie się nad Skandynawią. Do nas z południa i południowego zachodu zacznie napływać powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Upał, Upał
Upał, Upał
Reklama

Po chłodniejszym okresie przejściowym znów do Polski wraca lato. Nie chciałbym używać tutaj sformułowania – prawdziwe lato , bo takie to chyba można zobaczyć jedynie w podręcznikach do przyrody wydanych 50 / 60 lat temu . Nie zmienia to faktu, że w każdemu się coś należy i teraz przyjdzie ta pora dla tych, którzy po prostu to „mocniejsze” ciepło lubią. Już dziś od zachodu i południowego zachodu zacznie napływać gorąca masa powietrza zwrotnikowego. Temperatury na krańcach zachodnich sięgną 34 stopni (19.07) oraz 36 stopni (20.07). Upał nie dojdzie na krańce wschodnie. Dlaczego? Jutro nad Skandynawią znajdzie się wyż, po którego wschodnich krańcach nadal napływać będzie masa powietrza polarnomorskiego.

Wpływ upału na organizm.

Tak wysokie wartości mogą negatywnie wpływać na bardzo małe dzieci, osoby  starsze, chore przewlekle lub po przebytych udarach / zawałach etc. 

Należy spożywać duże ilości wody z „wkładką” – odrobiną soli lub cukru. Nosić zwiewne, jasne ubrania, ograniczyć wysiłek fizyczny, napoje wyskokowe i ogólnie zalecam ten czas na obniżenie obrotów Waszych procesorów. 

Reklama

W tym nieco trudniejszym okresie (dla niektórych) dbajmy również o zwierzaki te Wasze i nie Wasze. Im też jest trudno w tych chwilach  Uwierzcie.

Dodatkowo chciałbym apelować o nie wyrzucanie niedopałków papierosów na trawę, nie wypalaniu traw i nieużytków i ogólnie o to, żebyście uważali na spacerach i nie „kusili” pożarów. 

Na sam koniec proszę Wszystkich o rozważne korzystanie ze słońca, które może naprawdę zrobić Wam krzywdę. Używajcie kremów z filtrem i nie skaczcie do wody po „ostrym” leżakowaniu na słońcu. 

Reklama

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama