Przejdź do treści

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Upały. Temperatury do 37 stopni Celsjusza.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 18.06.2022r – 11:00 CEST – 19.06.2022r – 22:00 CEST

Profil na FB autora

Reklama

Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:

„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały dla obszarów

Reklama

– Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo wysokich temperatur z zakresu 35 – 37 stopni Celsjusza.

– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – z uwagi na możliwość wystąpienia wysokich / bardzo wysokich temperatur z zakresu 31 / 33 stopnie oraz 32 / 34 stopni Celsjusza.

– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – z uwagi na możliwość wystąpienia wysokich temperatur z zakresu 28 / 31 oraz 29 / 31 stopni Celsjusza.

SYTUACJA BARYCZNA

Reklama

Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia, na skraju wędrującego ośrodka wysokiego ciśnienia, który obecnie znajduje się nad Austrią. Będzie on powoli i sukcesywnie przesuwał się na wschód w kierunku Węgier. Tymczasem na płw. Iberyjskim mamy do czynienia z niżem barycznym. Pomiędzy tymi dwoma ośrodkami barycznymi popłynie do nas masa powietrza zwrotnikowego.

Ostrzeżenie meteorologiczne – SPODZIEWANE ZJAWISKA

  • BARDZO WYSOKIE TEMPERATURY

Ostrzeżenie meteorologiczne – OPIS ZAGROŻENIA

Przed nami pierwszy, poważniejszy incydent z wysokimi temperaturami. Już dziś na zachodzie kraju na termometrach ponad 30 stopni. W niedzielę apogeum upału. Na krańcach zachodnich możliwe nawet 37 stopni. Pragnę nadmienić, że w miastach, odczuwalna temperatura będzie znacznie wyższa. Beton rozgrzeje powietrze do ponad 40 stopni. Będzie jak w piekarniku. Wyjątek będzie stanowił pas nadmorski, gdzie już jutro będzie „notowana” zatoka niskiego ciśnienia z frontem. Tam znacznie chłodniej, gdyż oddziaływać będzie polarnomorska masa powietrza.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Należy bardzo rozważnie korzystać ze słońca. Osoby starsze, chore przewlekle oraz małe dzieci nie powinny przebywać na słońcu w godzinach 11 – 19. Dodatkowo należy korzystać z nakryć głowy oraz pić spore ilości wody (szczególnie niegazowanej). Pamiętajmy, aby w miarę możliwości unikać większego wysiłku fizycznego.

Reklama

No cóż. Niektórzy będą się cieszyć, niektórzy będą się martwić. No niestety nie jestem w stanie dogodzić każdemu, ale jak ja to mówię – w pogodzie jak w życiu – równowaga musi być

Już w poniedziałek przez Polskę będzie przechodził front atmosferyczny, przed którym należy spodziewać się dolnotroposferycznej strefy zbieżności wiatru. Będzie lało, grzmiało i lokalnie podtapiało. Analiza spodziewanego ochłodzenia i zjawisk z tym związanych pojawi się niebawem.

Póki co trzymajcie się i ci którzy kochają takie temperatury niech korzystają, Ci którzy nie lubią bądź są po prostu przewlekle chorzy niech się trzymają. Pamiętajcie. Przeżyjemy to razem.

Reklama

Grafika – ESTOFEX / OGIMET ESTOFEX / LIGHTNINGWIZARD

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Inne wiadomości.

Reklama