OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE Jarosława Turały: Porywy wiatru powyżej 100 km/h, linia szkwału z burzami.

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 17.01.2022r – 06:00 CET – 17.01.2022r – 23:00 CET

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE Jarosława Turały

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE Jarosława Turały dla obszarów

Cały kraj, z tym, że należy wspomnieć, że groźna pogoda będzie występowała lokalnie, szczególnie podczas przechodzenia aktywnego frontu atmosferycznego z dość wysokim prawdopodobieństwem wbudowanej linii silnego uderzenia wiatru z towarzyszącymi dobrymi warunkami do faworyzowania nieco głębszej konwekcji.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w polu podwyższonego ciśnienia z uwagi na obecność niewielkiego klina wyżowego ośrodka, który znajduje się obecnie nad Rumunią. Sytuacja jednak nad Europą znacznie się zaostrzy. Z północy w środowisku szybszego przepływu wykształci się ośrodek niskiego ciśnienia o charakterze wtórnym, który zacznie dosłownie nurkować w kierunku zachodniej Rosji. Natychmiast zwiększy to gradient (różnicę) poziomy ciśnienia atmosferycznego, gdyż w zachodniej części Europy dominuje rozległy układ wysokiego ciśnienia. O ile sam gradient nie zrobi większej roboty, o tyle wędrujący chodny front już tak. Po jego przejściu napłynie arktyczna, chłodniejsza mas powietrza.

Ostrzeżenie meteorologiczne, Ostrzeżenie meteorologiczne

SPODZIEWANE ZJAWISKA

– SILNY / PORYWISTY WIATR W FORMIE UDERZENIA, OSIĄGAJĄCY PRĘDKOŚĆ POWYŻEJ 100 KM/H
– OPADY DESZCZU / DESZCZU ZE ŚNIEGIEM / ŚNIEGU / KRUPY ŚNIEŻNEJ/LODOWEJ
– WYŁADOWANIA ATMOSFERYCZNE
– UMIARKOWANE / INTENSYWNE OPADY PRZEDE WSZYSTKIM ŚNIEGU.

OPIS ZAGROŻENIA

Moi drodzy. Przed nami chwilowa, ale bardzo dynamiczna aura. O ile jeszcze dziś jesteśmy pod wpływem klina wyżowego, to już jutro i to o poranku z północy na południe zacznie wędrować chłodny front atmosferyczny. Niby front, ale trzeba się będzie liczyć z dynamiką. Zwiększający się gradient poziomy ciśnienia sprawi, że zacznie mocniej wiać. Niestety nurkujący niż wtórny, front i szyki przepływ powietrza (obecność prądu strumieniowego – jet stream) sprawią, że front będzie aktywny.

Co to oznacza? W tym przypadku prognozy mówią o silnym wspomaganiu konwekcji quasi-geostroficznym, prądzie strumieniowym osiągającym prędkość powyżej 200 km/h oraz bardzo silną skrętnością i uskokami wiatru. Czego się więc spodziewać? Wędrujący front zaznaczy się jeszcze przed południem w północnej części kraju opadami deszczu, który im dalej na wschód będzie miał tendencję do zmiany struktur na opady śniegu. Tuż przed frontem należy spodziewać się silnego uderzenia wiatru, który może osiągać prędkość powyżej 100 km/h. Na bank trzeba przygotować się na możliwość wystąpienia przerw w dostawie energii elektrycznej. Wiatr może być tak silny, że będzie przewracał drzewa i niszczył bilboardy. Zjawiska burzowe niemal na bank się pojawią. Po przejściu frontu będzie znacznie spokojniej i nawet jest szansa na sporą dawkę słońca.

Pamiętajcie, że ostrzeżenie / komunikat mają charakter orientacyjny i parametry mogą ulec w rzeczywistości zmianie. Miejcie to na uwadze proszę.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

Inne wiadomości.