Przejdź do treści

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE. Śnieg, marznący deszcz i oblodzenia.

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE: ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 11.12.2021r – 22:00 CET – 13.12.2021r – 11:00 CET

Front pozostanie z mieszkańcami polski południowowschodniej przez prawie dwa dni, przynosząc ciągłe umiarkowane / chwilami intensywne opady śniegu. Przez dwie / trzy godziny od rozpoczęcia obowiązywania ostrzeżenia możliwe opady marznącego deszczu, który będzie powodował bardzo niebezpieczną gołoledź. Opady wielkoskalowe mogą sprawić, że pokrywa śnieżna wzrośnie do 25 – 35 a miejscami nawet 40 cm. Wysoko w górach 80 cm świeżego śniegu.

ostrzeżenie meteorologiczne

Reklama

OBSZARY OBJĘTE OSTRZEŻENIEM

Obszary zaznaczone kolorem — NIEBIESKIM – z uwagi na możliwość wystąpienia umiarkowanych / intensywnych, a przede wszystkim wielkoskalowych opadów śniegu lub lokalnie przez 2-3 godziny od rozpoczęcia obowiązywania ostrzeżenia także opadów marznącego deszczu powodującego gołoledź.

SYTUACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w obszarze wyższego ciśnienia niewielkiego klina wyżowego sięgającego znad zachodniej części Europy. Krańce południowo wschodnie wliczając również lokalnie krańce południowe województwa małopolskiego, znajdą się w zasięgu frontu atmosferycznego, który dosłownie na kilkanaście godzin zaklinuje się pomiędzy strefą klina wyżowego nad Polską oraz wyżu Rosyjskiego. Z uwagi na niedaleką obecność niżu barycznego wędrującego znad południowej części Europy, opady będą wydajne.

Reklama

OPADY MARZNĄCE — SPODZIEWANE ZJAWISKA

– UMIARKOWANE / INTENSYWNE / WIELKOSKALOWE OPADY ŚNIEGU.
– NIEWYKLUCZONE OPADY MARZNĄCEGO DESZCZU PRZEZ 2-3 GODZINY OD ROZPOCZĘCIA OBOWIĄZYWANIA OSTRZEŻENIA
– SPADEK WIDZIALNOŚCI POZIOMEJ
– BARDZO TRUDNE WARUNKI NA DROGACH ORAZ W GÓRACH
– ZAWIEJE I ZAMIECIE ŚNIEŻNE PRZEDE WSZYSTKIM W BIESZCZADACH.

OPIS ZAGROŻENIA

No cóż. Wydawać by się mogło, że w stabilnej, wyżowej pogodzie nic nam nie grozi. Niestety nie wszędzie będzie tak „różowo”. Tak jak wyżej napisałem, pomiędzy oddziaływaniem wyżu rosyjskiego, a klina wyżowego wbitym nad większość terytorium naszego kraju wejdzie front atmosferyczny związany z niżem znad południowej części kontynentu. Wbity front pozostanie z mieszkańcami polski południowowschodniej przez prawie dwa dni, przynosząc ciągłe umiarkowane / chwilami intensywne opady śniegu. Przez dwie / trzy godziny od rozpoczęcia obowiązywania ostrzeżenia możliwe opady marznącego deszczu, który będzie powodował bardzo niebezpieczną gołoledź. Opady wielkoskalowe mogą sprawić, że pokrywa śnieżna wzrośnie do 25 – 35 a miejscami nawet 40 cm. Wysoko w górach 80 cm świeżego śniegu.

Na drogach będzie niebezpiecznie; ślisko, a opady śniegu będą powodowały spadek widzialności poziomej. KIEROWCY!!! UŻYWAJCIE ŚWIATEŁ MIJANIA W TAKIEJ AURZE, A NIE ŚWIATEŁ DO JAZDY DZIENNEJ!!!. W górach pojawić się może wyższy stopień zagrożenia lawinowego. Uprawianie turystyki w górach będzie bardzo trudne, tym bardziej że wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Uważajcie na siebie.

Grafika – ESTOFEX / OGIMET

Prognozę przygotował: Jarosław Turała.

Zapraszamy na Fanpage „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

Inne wiadomości.

Reklama