Przejdź do treści

Ostrzeżenie przed oblodzeniami i opadami marznącego deszczu. Bardzo trudne warunki w piątek na drogach.

W piątek w wielu miejscach Polski zachodniej, północnej i wschodniej występują i będą występować oblodzenia. Pada tam marznący deszcz lub opady mieszane. Szczególnie trudne warunki panują teraz na wschodzie i północy kraju. W całym kraju w nocy będą bardzo niebezpieczne warunki na drogach. IMGW wydało ostrzeżenia dla miejsc, gdzie ryzyko oblodzeń będzie największe.

oblodzeniami, ostrzeżenie,
Wypadek, do jakiego doszło z powodu gołoledzi. Źródło: OSP. Jasionówka

Aktualna sytuacja meteo

Reklama

W tym momencie najtrudniej jeździ się na północnym zachodzie, północy i w północnym wschodzie Polski. Znajduje się tam strefa marznących opadów związana z przemieszczającym się wolno na wschód frontem ciepłym. Z racji tego, że powietrze ciepłe wślizgnęło się nad chłodną masę powietrza zalegającą przy gruncie, występujące opady mają charakter marznący. W wielu miejscach poruszanie się po drogach i chodnikach jest bardzo niebezpieczne. Zalecamy najwyższą czujność i ostrożność.

Na poniższej mapie widzimy kolorem pomarańczowym zaznaczone utrudnienia w ruchu na głównych drogach. Zdecydowanie najtrudniej jest na północy kraju. Pokrywa się to z mapą aktualnych opadów.

Ostrzeżenie na dzień. Trudne warunki w całym kraju

Reklama

Trudne warunki na drogach występować będą praktycznie w całym kraju. Jednak zwrócić uwagę należy dziś na wschód Polski. Tam na froncie ciepłym przemieszczać się będzie jeszcze jedna strefa opadów marznących. W ciągu dnia przemieszczać się będą one przez woj. lubelskie, wschodnie krańce woj. mazowieckiego i woj. podlaskie. Strefa opadów będzie przemieszczać się z południa na północ. Nawet tam, gdzie jezdnia wydaje się czarna, może być bardzo ślisko, ponieważ wystąpić może zjawisko tzw. szklanki. Należy uważać też na chodniki. Bardzo łatwo o kontuzję. Aktualne mapki pogodowe znajdziecie, klikając w LINK.

Aktualna pogoda i prognoza na najbliższe godziny

https://lowcyburzpim.pl/2021/12/08/silne-opady-sniegu-i-adwekcja-ciepla-z-poludnia-analiza-modeli/
https://lowcyburzpim.pl/pogoda-aktualnie-mapy-radar/

Ostrzeżenia IMGW

IMGW wydało ostrzenia przed gołoledzią dla województw wschodnich. Jednak uważać trzeba w całym kraju. Szczególnie na drogach powiatowych i gminnych.
„W ciągu najbliższych kilku godzin z południa na północ przemieszczać się będzie strefa opadów śniegu, deszczu ze śniegiem, jak i deszczu. Miejscami, zwłaszcza na wschodzie, opady te będą marznące, powodujące gołoledź. Temperatura powietrza na wysokości 2 metrów, jak i przy gruncie wynosi -2°C/-1°C i powoli rośnie – w godzinach popołudniowych powinna wzrosnąć powyżej 0°C skutecznie ograniczając ryzyko występowania gołoledzi„- pisze w ostrzeżeniach.

Źródła map: WX ChartsMeteologix.comICM Meteo, IMGW

Reklama