Przejdź do treści

Pierwsze opady śniegu jutro i we wtorek. Zima coraz bliżej. 22.11.2021

Pierwsze opady śniegu według prognoz pojawią się już w poniedziałek. Nie będzie ich jednak dużo. Zdecydowanie więcej spadnie we wtorek na północnym wschodzie za sprawą przechodzącego frontu. Idzie też ochłodzenie.

opady śniegu

Opady śniegu w poniedziałek 22.11.2021

Reklama

Zima puka do naszych drzwi. Już w poniedziałek pojawią się pierwsze opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Związane są z adwekcją arktycznej masy powietrza. Największe szanse na nie wystąpią na Pomorzu, Podlasiu oraz w górach. Modele numeryczne co do wystąpienia opadów nie są do końca zgodne. Jednak szansa na punktowe opady śniegu i deszczu ze śniegiem jest duża. Dodatnie temperatury nie pozwolą się utrzymać ewentualnej pokrywie śnieżnej.
Zdecydowanie ciekawiej wygląda wtorek.

Opady śniegu we wtorek 23.11.2021

Wtorek wygląda zdecydowanie ciekawiej szczególnie na północnym wschodzie kraju. Przez Polskę z północnego zachodu przemieszczać się będzie front atmosferyczny. Na wschodnim sektorze przyniesie miejscami intensywne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Najbardziej zabieli się na Podlasiu. Powłoka śnieżna utrzymać się tam może do środy.

Co dalej?

Reklama

Prognozy na dalsze dni są bardzo zróżnicowane. Raz pojawiają się silne opady śniegu. Innym razem znikają. Wstępnie pisaliśmy o naszym prognozowanym scenariuszu na koniec tego tygodnia. Jednak okazuje się, że prognozowane opady przesuną się o dwa dni do przodu. Trzeba jeszcze poczekać, aż się prognozy ustabilizują.

Prognozy długoterminowe — jak je odczytywać

Prognozy na więcej niż 24 godziny w przód należy traktować z ostrożnie. A już prognozy na wiele dni do przodu tym bardziej.
To co my zrobiliśmy, to przejrzenie wszystkich dostępnych modeli pogodowych. Następnie dokonaliśmy ich uśrednienia, dzięki czemu widzimy ogólny trend pogodowy na przyszłe dni. Prognozy będą się jeszcze zmieniać, ale my już jesteśmy przekonani, że po 23 listopada będzie i śnieg i mróz. Co jest jak najbardziej normalne o tej porze roku.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

W oddzielnym artykule odpowiadamy na ten temat.

Reklama