Przejdź do treści

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Równonoc wiosenna. Kiedy wiosna kalendarzowa?

Niedziela, 20 marca jest pierwszym dniem astronomicznej wiosny. Kiedy zacznie się wiosna kalendarzowa i klimatyczna? Czym się od siebie różnią?

astronomicznej wiosny,
Fot. unsplash.com

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny i równonoc wiosenna – 20 marca 2022

Reklama

W niedzielę 20 marca 2022 o godzinie 16:33 Słońce wejdzie w znak Barana. Długość dnia zrówna się z długością nocy, dzięki czemu każda kolejna noc będzie krótsza od dnia. Zjawisko to nazywamy równonocą wiosenną. O dziś dzień będzie dłuższy od nocy. Choć biorąc pod uwagę zjawisko refrakcji światła (polegające na załamaniu promieni świetlnych w atmosferze), obserwator na Ziemi widzi słońce wcześniej, niż faktycznie wschodzi i z jego punkt uwidzenia zachodzi później niż faktycznie. Dlatego też dzień dłuższy od nocy jest od około trzech dni.

astronomicznej wiosny, astronomicznej wiosny,równonoc wiosenna,pierwszy dzień
Równonoc wiosenna. Wikipedia, wolna encyklopedia

Należy pamiętać, że data wiosny astronomicznej jest ruchoma. W poprzednich latach wypadała 21 marca. W tym roku jest to 20 marca.

Wiosna kalendarzowa – 21 marca 2022

Reklama

Wiosna kalendarzowa jest natomiast ustanowiona „na sztywno” i zawsze rozpoczyna się 21 marca.

Wiosna meteorologiczna – 1 marca 2022

Natomiast 1 marca 2022 rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Corocznie obejmuje ona trzy miesiące i trwa do 31 maja. Najpierw następuje przedwiośnie. Pojawiają się coraz większe wahania dobowe temperatury, a średnia systematycznie rośnie. Zmniejsza się liczba dni pochmurnych. Pojawia się coraz więcej słońca, a jego operacja jest silniejsza.

W drugiej części wiosny najczęściej w kwietniu pojawiają się pierwsze upały. Jednak jak to bywa z kwietniem – mogą się też pojawiać opady śniegu lub krupy śnieżnej.

astronomicznej wiosny, astronomicznej wiosny,równonoc wiosenna,pierwszy dzień
Pexels.com

Wiosna termiczna

Reklama

Zależy ona od temperatury. Uznaje się, że początek jej (na danym obszarze) stanowi średnia dobowa temperatura na poziomie od 5 do 15 stopni Celsjusza przez co najmniej 5 dni.

Wiosna fenologiczna

Wyznacza jej początek kwitnienie niektórych gatunków roślin. Dzięki temu wiemy, że natura budzi się do życia. Jest bardzo istotna dla rolników, ponieważ z jej początkiem zaczyna się wegetacja zbóż ozimych.

Najkrótszy dzień w roku

Dzień 21 grudnia był najkrótszym dniem w roku. Wszystko zależało od położenia geograficznego. Jak informuje Sieć Obserwatorów Burz: „W Warszawie dzień trwał dokładnie 7 godzin, 42 minuty, w Gdańsku 7 godzin, 18 minut, we Wrocławiu 7 godzin, 57 minuty, a w Krakowie 8 godzin i 4 minuty.”

Reklama

Inne wiadomości

Reklama
Tagi: