Przejdź do treści

Pierwszy dzień meteorologicznej wiosny. Kiedy wiosna astronomiczna i kalendarzowa?

Wtorek, 1 marca jest pierwszym dniem meteorologicznej wiosny. Kiedy zacznie się wiosna astronomiczna i klimatyczna? Czym się od siebie różnią?

wiosna astronomiczna
Fot. unsplash.com

Wiosna meteorologiczna – 1 marca 2022

Reklama

Dziś, 1 marca 2022 rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Corocznie obejmuje ona trzy miesiące i trwa do 31 maja. Najpierw następuje przedwiośnie. Pojawiają się coraz większe wahania dobowe temperatury, a średnia systematycznie rośnie. Zmniejsza się liczba dni pochmurnych. Pojawia się coraz więcej słońca, a jego operacja jest silniejsza.

W drugiej części wiosny najczęściej w kwietniu pojawiają się pierwsze upały. Jednak jak to bywa z kwietniem – mogą się też pojawiać opady śniegu lub krupy śnieżnej.

wiosna astronomiczna, wiosna astronomiczna,wiosna kalendarzowa,wiosna kalendarzowa 2022
Pexels.com

Wiosna astronomiczna – 20 marca 2022

Reklama

20 marca 2022 Słońce wejdzie w znak Barana. Długość dnia zrówna się z długością nocy, dzięki czemu każda kolejna noc będzie krótsza od dnia. Zjawisko to nazywamy równonocą wiosnenną.

wiosna astronomiczna, wiosna astronomiczna,wiosna kalendarzowa,wiosna kalendarzowa 2022
Równonoc wiosenna. Wikipedia, wolna encyklopedia

Wiosna kalendarzowa – 21 marca 2022

Wiosna kalendarzowa jest ustanowiona „na sztywno” 21 marca.

Wiosna termiczna

Zależy ona od temperatury. Uznaje się, że początek jej (na danym obszarze) stanowi średnia dobowa temperatura na poziomie od 5 do 15 stopni Celsjusza przez co najmniej 5 dni.

Wiosna fenologiczna

Reklama

Wyznacza jej początek kwitnienie niektórych gatunków roślin. Dzięki temu wiemy, że natura budzi się do życia. Jest bardzo istotna dla rolników, ponieważ z jej początkiem zaczyna się wegetacja zbóż ozimych.

Najkrótszy dzień w roku

Dzień 21 grudnia był najkrótszym dniem w roku. Wszystko zależało od położenia geograficznego. Jak informuje Sieć Obserwatorów Burz: „W Warszawie dzień trwał dokładnie 7 godzin, 42 minuty, w Gdańsku 7 godzin, 18 minut, we Wrocławiu 7 godzin, 57 minuty, a w Krakowie 8 godzin i 4 minuty.”

Inne wiadomości

Reklama
Tagi: