Przejdź do treści

Pierwszy dzień wiosny 2023. Zaczęła się meteorologiczna wiosna. Kiedy wiosna astronomiczna i kalendarzowa?

Środa, 1 marca jest pierwszym dniem meteorologicznej wiosny. Kiedy zacznie się wiosna astronomiczna i klimatyczna? Czym się od siebie różnią?

wiosna astronomiczna
Fot. unsplash.com

Pierwszy dzień wiosny – Wiosna meteorologiczna – 1 marca 2023

Reklama

Dziś, 1 marca 2023 rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Corocznie obejmuje ona trzy miesiące i trwa do 31 maja. Najpierw następuje przedwiośnie. Pojawiają się coraz większe wahania dobowe temperatury, a średnia systematycznie rośnie. Zmniejsza się liczba dni pochmurnych. Pojawia się coraz więcej słońca, a jego operacja jest silniejsza.

W drugiej części wiosny najczęściej w kwietniu pojawiają się pierwsze upały. Jednak jak to bywa z kwietniem – mogą się też pojawiać opady śniegu lub krupy śnieżnej.

pierwszy dzień wiosny, pierwszy dzień wiosny,2023,meteorologiczna
Pexels.com

Wiosna astronomiczna – 20 marca 2023

Reklama

20 marca 2023 o godzinie 22.24 Słońce wejdzie w znak Barana. Długość dnia zrówna się z długością nocy, dzięki czemu każda kolejna noc będzie krótsza od dnia. Zjawisko to nazywamy równonocą wiosenną. Od tej pory dni będą stawać się coraz dłuższe, a noce będą coraz krótsze. Słońce przez pół roku będzie mocniej oświetlać mocniej półkulę północną.

pierwszy dzień wiosny, pierwszy dzień wiosny,2023,meteorologiczna
Równonoc wiosenna. Wikipedia, wolna encyklopedia

Wiosna kalendarzowa – 21 marca 2022

Wiosna kalendarzowa ma stałą datę: 21 marca i potrwa do 21 czerwca. Jest to ustalony przez meteorologów okres w roku wprowadzony w celu łatwiejszego porównywania obserwacji prowadzonych w różnych miejscach.

Wiosna termiczna

Zależy ona od temperatury. Uznaje się, że początek jej (na danym obszarze) stanowi średnia dobowa temperatura na poziomie od 5 do 15 stopni Celsjusza przez co najmniej 5 dni.

Wiosna fenologiczna

Reklama

Wyznacza jej początek kwitnienie niektórych gatunków roślin. Dzięki temu wiemy, że natura budzi się do życia. Jest bardzo istotna dla rolników, ponieważ z jej początkiem zaczyna się wegetacja zbóż ozimych.

Najkrótszy dzień w roku

Dzień 21 grudnia był najkrótszym dniem w roku. Wszystko zależało od położenia geograficznego. Jak informuje Sieć Obserwatorów Burz: „W Warszawie dzień trwał dokładnie 7 godzin, 42 minuty, w Gdańsku 7 godzin, 18 minut, we Wrocławiu 7 godzin, 57 minuty, a w Krakowie 8 godzin i 4 minuty.”

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości

Reklama
Tagi: