Wtorek, 21 grudnia jest pierwszym dniem astronomicznej zimy. Zima astronomiczna rozpoczęła się dokładnie o godzinie 16.59. Słońce przeszło przez punkt Koziorożca. Już od jutra dzień będzie coraz dłuższy!
Czym jest przesilenie zimowe?
Przesilenie zimowe to moment, w którym na półkuli południowej Słońce góruje w zenicie, w możliwie najdalej wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej. Jest to zwrotnik Koziorożca. Dlatego uogólniając, mówi się, że przesilenie zimowe jest wtedy, gdy Słońce przechodzi przez punkt Koziorożca.
Mówiąc wprost: Mieszkańcy na wysokości zwrotnika Koziorożca na półkuli południowej mieli dziś słońce nad swoimi głowami, w zenicie. W tym roku przypadło to Paragwajowi.
Dzień, w którym jest przesilenie zimowe, jest dniem najkrótszym. Dzień, w którym jest przesilenie letnie — dniem najdłuższym. W tym roku przesilenie wystąpiło 21 grudnia o godzinie 6.30. Wtedy też rozpoczęła się astronomiczna zima.
Najkrótszy dzień w roku
Dzień 21 grudnia był najkrótszym dniem w roku. Wszystko zależało od położenia geograficznego. Jak informuje Sieć Obserwatorów Burz: „W Warszawie dzień trwał dokładnie 7 godzin, 42 minuty, w Gdańsku 7 godzin, 18 minut, we Wrocławiu 7 godzin, 57 minuty, a w Krakowie 8 godzin i 4 minuty.”
Pierwszy dzień zimy astronomicznej
Zima astronomiczna rozpoczyna się w najkrótszy dzień roku — dzień, w którym występuje przesilenie zimowe. O godzinie 16.58 słońce górowało w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Zima gościć będzie u nas 88 dni, 23 godziny i 34 minuty. Zakończy się w dzień wystąpienia równonocy wiosennej, który w 2022 roku wypadać będzie 20 marca o godzinie 16.33.
Pierwszy dzień zimy kalendarzowej
Zima kalendarzowa rozpocznie się 22 grudnia i trwać będzie do 21 marca 2022 roku. Daty zimy kalendarzowej są stałe w przeciwieństwie do dat zimy astronomicznej.