Rozpoczyna się sezon na głębokie niże znad Atlantyku. Co roku przynoszą one silne a miejscami niszczące porywy wiatru. Najbardziej niebezpieczne z nich służby meteorologiczne nazywają orkanami. Czy pierwszy z nich tej jesieni pojawi się nad Europą?
Głęboki niż Walburga nad Atlantykiem
Warto zwrócić uwagę na pogłębiający się niż nazwany imieniem Walburga. W tym momencie znajduje się na południowy zachód od Islandii z porywami wiatru do 110 km/h. Przemieszcza się na wschód z delikatnym odchyleniem na północ. W piątek niż pogłębi się do 955 hPa a centrum niżu znajdzie się u południowych wybrzeży Islandii i tam będzie stacjonował do niedzieli. Do Europy Zachodniej i Centralnej sięgać będzie zatoka niskiego ciśnienia i to ona przyniesie załamanie pogody.
Silny wiatr na Wyspach Brytyjskich
Najsilniej wiać będzie w piątek na Wyspach Brytyjskich (110-120 km/h). Szczególnie silniej powieje na wybrzeżach Szkocji 110-130 km/h. W nocy z piątku na sobotę silny wiatr uderzy w kraje Beneluxu, Danię, zachodnie Niemcy i wybrzeża zachodnie Półwyspu Skandynawskiego. W tym momencie powinien już znacząco osłabnąć.
Silny wiatr w Polsce?
Wiatr zacznie wzmagać się w sobotę rano. W sobotę po południu najsilniej powieje w Sudetach (70-90 km/h), na Wybrzeżu ( 50-70 km/h) na pozostałym obszarze od 30 km/h (wschód Polski) do 60 km/h (zachód Polski).
Nocą z soboty na niedzielę najsilniej wiać będzie na Wybrzeżu (do 70-80 km/h), na pozostałym obszarze Polski do 40 km/h).
W niedzielę najsilniej wiać będzie nadal na Wybrzeżu oraz północy i wschodzie Polski (60-80 km/h), na pozostałym obszarze już spokojniej.
Nasze podsumowanie
Jak widać system frontów, związany z opisywanym niżem przyniesie nam silniejszy wiatr. Jednak czy to nad Polską, czy nad Europą Zachodnią nic nie wskazuje na to, że będziemy mieli do czynienia z orkanem. Ot jeden z wielu głębszych niżów, zmierzający znad Atlantyku nad Europę.
Czym jest orkan?
” Co to jest właściwie ten ORKAN, bo sezon jesienno-zimowy bogaty jest w nadużywanie tego hasła w czeluściach internetu.
Otóż jest to cyklon tropikalny na Oceanie Indyjskim lub sytuacja, kiedy średnia prędkość wiatru nie jest niższa od 33 m/s – warunki Europejskie. Potocznie niekiedy nazywa się także głębokie niże baryczne, które generują większy gradient (różnicę) poziomą ciśnienia atmosferycznego. W związku z tym generują one bardzo silne porywy wiatru, które powodują szkody materialne.”
Orkany czy huragany w Polsce
Warto od razu zaznaczyć, że status orkanu jest nadawany przez DWD – służby niemieckie. W Polsce oficjalnie takie określenie nie funkcjonuje. Funkcjonuje za to określenie huraganu. Jak wspomina w rozmowie Piotr Karcz członek Zarządu Sieci Obserwatorów Burz „W Polsce mianem huraganu określa się również każdy niezwykle gwałtowny, porywisty wiatr o średniej prędkości równej bądź większej niż 115,2 km/h. Wichura to wiatr wiejący z prędkością od 72 do 115,1 km/h. Jeżeli wieje z prędkością od 50,4 do 71,9 km/h to wiatr jest bardzo silny. W nazewnictwie stosowanym przez IMGW istnieją jeszcze dwa typy wiatrów: silny (od 39,6 do 50,3 km/h) oraz dość silny (od 28,8 do 39,5 km/h)”
Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.