Przejdź do treści

Podsumowanie burz z 1 lipca 2022. 250 tyś wyładowań. Połamane drzewa i pozrywane dachy. Zalane ulice. 5 osób rannych.

Poniżej podsumowanie burz. W piątek i nocą z piątku na sobotę przez Polskę przemieszczał się front atmosferycznych na styku dwóch mas powietrza. Następowało wypieranie zwrotnikowej masy powietrza. Przed frontem występowały dogodne warunki do wystąpienia bardzo silnych burz. Co też miało miejsce.

Przejście układu MCS

Reklama

Nad Polską przechodził bardzo niebezpieczny i rozległy układ MCS. Mieliśmy w nim do czynienia z nawalnymi opadami deszczu, lokalnie opadami gradu o średnicy dochodzącej do 5 cm oraz z silnymi porywami wiatru, dochodzącymi lokalnie nawet do ponad 110km/h.

podsumowanie burz

Bardzo niebezpieczna sytuacja miała miejsce na terenach województw zachodniopomorskiego oraz pomorskiego, gdzie po przejściu nawalnych opadów, a lokalnie zjawiska microburst wiele miejscowości zostało zalanych. Taka sytuacja miała miejsce między innymi w Szczecinie, gdzie duża ilość wody uniemożliwiała nawet poruszanie się samochodów.

Wiatr zrywa dach w Sierakowicach. Trąba powietrzna?

Reklama

Na jednym z nagrań widzimy, jak w Sierakowicach wiatr zrywa dach z bloku. Widzimy przez chwilę ruch wirowy. Media podłapały, że była to trąba powietrzna. Jednak pewności nie ma. Sprawa jest weryfikowana.

Ewakuacja Opener 2022

Rozwinęła się również struktura Bow Echo niosąca ze sobą bardzo mocne podmuchy wiatru. Taka sytuacja pogodowa stwarzała również bardzo duże niebezpieczeństwo dla uczestników odbywającego się w tym czasie festiwalu Opener 2022. Na szczęście dzięki reakcji organizatorów uczestnicy festiwalu zostali ewakuowani i mimo panującej tam paniki obyło się bez ofiar i rannych. Ta sytuacja mogła się skończyć dużo gorzej.

Silne burze w centralnej Polsce wieczorem i w nocy.

Silne burze pojawiły się również w Polsce centralnej oraz na południu. Rozległy układ burzowy przemieszczał się przez tereny województw śląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. Burze pojawiły się również w Małopolsce. W Polsce centralnej silne komórki burzowe były aktywne do późnych godzin wieczornych, dając niesamowity pokaz, rozświetlając dosłownie co chwilę nocne niebo..

Podsumowanie burz wg. RCB

Reklama

Podczas wczorajszej dobry straż interweniowała aż 3682 razy, a tysiące domostw zostało pozbawione dostępu do prądu. Największe szkody powodował silny wiatr prostoliniowy, który łamał i przewracał drzewa oraz zrywał dachy, duże szkody poczyniły też zalania i opady gradu. Pięć osób zostało rannych w wyniku upadku drzewa na samochód, na szczęście nikt nie zginął.
Zwróćcie uwagę również na screen ze strony Blitzortung, wczorajszy układ MCS rozpościerał się od Szwecji aż po południe Polski! Padło ponad 250 000 wyładowań!

Autor tekstu: Kacper Staszczyk

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama