Witajcie najmilsi. Za nami nie tyle niebezpieczne, co bardzo malownicze zjawiska. Wczorajszego wieczoru w wielu miejscach kraju przechodziła całkiem „sympatyczny” wielokomórkowy twór liniowy, na czele którego widać było piękny wał szkwałowy – arcus – shelf cloud, który Uwieczniliście na wielu swoich dokumentacyjnych fotkach. Oprócz wału szkwałowego widoczne bardzo dobrze były chmury pannus, które wyglądały jak pasma opuszczone z podstawy chmury pionowej. Smugi te często widziane z odpowiedniej perspektywy niemal dotykają ziemi. To efekt bardzo niskiej kondensacji z uniesienia (LCL – Lifted Condensation Level).
Fanpage Autora
(3) „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Piękna kondensacja w środę
Na niektórych zdjęciach widziałem również tzw „usta wieloryba” – Whales mouth. Jest to specyficzna forma chmury, która widoczna jest również na „początku”, kiedy zimne powietrze zaczyna unosić ciepłe ponad poziom kondensacji cząstki. Niestabilność, oraz turbulentność przy podstawie tworzą niesamowite kształty
Przed nami dość spokojny dzień. Opadów powinno być mniej, nie powinny być intensywne, ale pojawi się zjawisko, które nie wszyscy lubią – silniejsze porywy wiatru. Straszliwych wichur jednak nie należy się spodziewać.
Pogoda na czwartek – SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA
Polska znajduje się w obszarze niższego ciśnienia wraz z widoczną strefą frontu atmosferycznego, który dziś przejdzie przez Polskę. Uruchomiona cyrkulacja strefowa (zachodnia) sprawia, że od jakiegoś czasu te fronty chętniej odwiedzają nasz kraj przynosząc opady, które jak Wiemy doskonale są potrzebne. Dodatkowo zwiększy się gradient poziomy ciśnienia, a co za tym idzie wzrośnie prędkość wiatru, szczególnie na północy kraju.
Pogoda na czwartek
Zachmurzenie małe i umiarkowane nad całą Polską. Rano gdzieniegdzie możliwe mgły i zamglenia. W miarę upływu dnia na północy, zachodzie, południowym wschodzie możliwe opady deszczu. Nie są wykluczone wyładowania atmosferyczne. W czasie ewentualnych burz opady mogą być nieco mocniejsze. Podobnie z porywami wiatru. Temperatury od 13 / 15 stopni na północy i nad morzem przez 16 / 19 nad większością regionów do 20 / 23 na południu i południowym zachodzie kraju. Wiatr umiarkowany, szczególnie na północy dość silny i porywisty, osiągający prędkość 75 / 85 km/h z kierunku zachodniego. W konwekcji porywy do 75 km/h. Centrum i południe z porywami do 45 / 55 km/h. Ciśnienie 1011 / 1019 hPa.
Kolejne dni
Przed Wami i mną weekend, który może przynieść bardzo chłodne poranki. Miejscami temperatura może nie przekroczyć 2 / 3 stopni. Oczywiście w takim przypadku nie są wykluczone przygruntowe przymrozki. Gdzie i jak mocno spadnie temperatura dowiecie się w następnej odsłonie prognoz.
Opracował: Jarosław Turała
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet / TopMeteo / Windy.com /