Przejdź do treści

Pogoda na czwartek okiem Jarosława Turały. Oddalający się front atmosferyczny.

Jak minęła środa? Podglądałem tam inne serwisy i szczerze muszę Wam napisać, że na niebie mieliśmy w wielu miejscach kraju magię burzowego, turbulentnego nieba. Na zdjęciach piękne chmury szelfowe, wyładowania atmosferyczne oraz niestety gdzieniegdzie wystąpiły szkody materialne, spowodowane przez silniejsze porywy wiatru. Znów okazało się, że u innych lało, u innych kropiło, a jeszcze u innych cytując klasyk – „Nic nie było”. Taka jest pogoda

pogoda, pogoda

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się jeszcze w obszarze oddziaływania frontu atmosferycznego, który jeszcze znajduje się we wschodniej części kraju. Tymczasem od zachodu i południowego zachodu dostajemy się pod wpływ niewielkiego pola wyższego ciśnienia znad Austrii i Niemiec. Dzięki temu nad Polską znacznie więcej słońca, chociaż na wschodzie nie ustrzeżemy się jeszcze opadów deszczu oraz lokalnych burz. Ogólnie jak spojrzycie na mapę, to zobaczycie, że Polska znajduje się w obszarze siodła barycznego. Napływać będzie masa powietrza polarnego morskiego.

Pogoda na czwartek

Zachmurzenie od rana małe i umiarkowane na zachodzie oraz na krańcach Polski wschodniej. Na południowym zachodzie już zachmurzenie duże i tutaj (Śląsk, Opolskie), od rana przelotne opady deszczu. Przelotny deszcz jest możliwy od rana także we wschodniej części Podlasia. W innych regionach padać nie powinno. Z każdą chwilą słońca (od zachodniej strony kraju) powinno być więcej, chociaż chmur pionowych (pokrycie 1/8 – 3/8) pewnie się nie ustrzeżemy. Na wschodzie w drugiej części dnia, szczególnie nad Małopolską oraz Suwalszczyzną , gdzie również będzie padało (na południu mocniej). Między godziną 13 a 17 w pasie Pomorza dojdzie do powstania jakiejś punktowej konwekcji, ale mocno rozproszonej, z przelotnymi opadami deszczu. Będzie także sporo przejaśnień i słońca.

Reklama

Temperatura od 20 – 23 stopni na zachodzie , północy oraz na pogórzu, przez 24 – 26 stopni w pozostałej części kraju. Nie wykluczone, że gdzieś będzie nieco cieplej (południowy wschód)

Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie 1016 – 1019 hPa

Coraz bliżej do sytuacji, w której może dojść do napływu bardzo cieplej masy powietrza z południowego zachodu kontynentu. No i na tę chwilę wygląda to tak, że temperatury powyżej 30 stopni pojawić się powinny już w sobotę i niedzielę na zachodzie i południowym zachodzie kraju.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Inne wiadomości.

Reklama