Przejdź do treści

Pogoda na długi weekend 13-15 sierpnia okiem Jarosława Turały.

Pogoda na długi weekend 13-15 sierpnia okiem Jarosława Turały.

No i najmilsi mamy dłuższy weekend. Po ostatnich doniesieniach wiem, że bardzo dużo ludków zmierzało nad nasze polskie morze. Jestem przekonany, że to dobra decyzja. Wszyscy Ci, którzy odpoczywają w górach będą mieli więcej wilgoci, mgły, zamglenia oraz niską chmurę z opadem / burzą. Zapraszam więc do zapoznania się z najnowszą prognozą pogody.

Pogoda na długi weekend

Pogoda na długi weekend: SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się na skraju wyżu znad Finlandii, który płytkim klinem sięga nad północną część kraju. Tymczasem południe i centrum znajduje się nadal w zasięgu niżu górnego, który będzie przesuwał się nad Bałkany. Do południowe części kraju napływa niestabilne, bogate w wilgoć powietrze znad Morza Czarnego z cechami frontu atmosferycznego. Na północy oddziaływuje nadal powietrze Polarnomorskie. Jest ono suche, co przyczyni się do niewielkiego zachmurzenia właśnie nad północną częścią Polski. Do poniedziałku niewiele się zmieni. Niż znad Hiszpanii, przesuwać się będzie w kierunku północnowschodnim dając nam adwekcję bardzo ciepłej masy powietrza.

Pogoda na długi weekend: Pogoda na sobotę

Zachmurzenie małe / umiarkowane na północy. Pozostała część kraju w zachmurzeniu umiarkowanym / dużym. Już od rana na wschodzie, w centrum, południu oraz zachodzie przelotne opady deszczu oraz lokalne burze, których z upływem dnia będzie znacznie więcej. Intensywnych opadów deszczu należy spodziewać się nad całym południem + Łódzkie + Wielkopolskie + Lubuskie + Mazowieckie. Z uwagi na większą wodność troposfery opady mogą powodować podtopienia i zalania. Nie jest wykluczone wytworzenie się burz wielokomórkowych / superkomórkowych (marginalnie), które mogą wygenerować silniejsze porywy wiatru oraz opady gradu.

Na północy (m.in. nad morzem) do końca dnia pogodnie z małym zachmurzeniem. Temperatura zróżnicowana. Od 18 / 22 stopni w strefie opadów i zachmurzenia większego, przez 23 / 25 w centrum, na zachodzie i wschodzie do 26 / 29 a lokalnie nawet 30 stopni na północy, północnym zachodzie i północnym wschodzie. Nad samym morzem do 24 / 25 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni w czasie burz nieco silniejsze, osiągające prędkość do 70 km/h. Ciśnienie 1015 / 1019 hPa.

Pogoda na długi weekend, Pogoda na długi weekend,długi weekend,sierpnia

Pogoda na niedzielę

Pogoda bardzo podobna do sobotniej. Na południu oraz w centrum kraju zachmurzenie umiarkowane / duże do całkowitego. Miejscami należy spodziewać się mgieł i zamgleń. Na północy znów zachmurzenie małe i umiarkowane, nawet bezchmurnie. W ciągu dnia w linii województw południowych wystąpią silniejsze opady deszczu, które mogą powodować podtopienia oraz burze.

Nie jest wykluczony opad drobnego gradu oraz silniejszy wiatr, osiągający w konwekcji prędkość do 70 km/h. Deszcz i ewentualne burze możliwe także w Lubuskim oraz w Wielkopolsce i na Mazowszu. Pozostała część kraju w pięknej i słonecznej pogodzie. Temperatura od 19 / 22 / 23 stopni na południu. 24 / 27 w centrum, na wschodzie, zachodzie. 28 / 31 na północy wliczając Kujawy, Mazowsze oraz północnowschodnią część kraju. Nad morzem około 24 / 26 stopni. Wiatr umiarkowany wschodni, w porywach osiągający 40 km/h. Ciśnienie 1009 / 1012 hPa.

Pogoda na długi weekend, Pogoda na długi weekend,długi weekend,sierpnia

Pogoda na poniedziałek

Na początku dnia zachmurzenie małe i umiarkowane na przeważającym obszarze kraju. W ciągu dnia w wielu miejscach kraju rozwiną się chmury pionowe, z których popada deszcz i przejdą burze. Nie jest wykluczone pojawienie się opadów gradu oraz silniejszych porywów wiatru. Najmniej zjawisk wystąpi na północnym wschodzie kraju. Temperatura na ogół od 24 do 28 stopni. W opadach od 18 do 21/22 stopni. Miejscami na północy i północnym wschodzie temperatura osiągnie 29 / 31 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany wschodni i południowowschodni. W czasie burz silniejszy, osiągający prędkość 50 / 65 km/h. Ciśnienie 1005 / 1011 hPa.

Kolejne dni

Kolejne dni dość podobne chociaż powinno być mniej burz i opadów. Nadal czekam na “mordercze” upały o których było tak głośno. Na rekord także czekam no i tydzień z temperaturami powyżej 30 stopni.

O zatruciu Odry

Co zo zatrucia Odry, to nie wypowiadam się wcale. Stało się. Jestem tym faktem wybitnie zmartwiony, bo Wiecie, że lubię obcować z naturą. Trochę przypomina mi to katastrofę w Czarnobylu. O powiadamianiu ludności nie wspomnę. Jak zwykle nie ma winnych, będzie ok, a przecież taka katastrofa ekologiczna będzie miała srogie konsekwencje w naszym ekosystemie. Zastanawiam się, jak duże stężenie musiał mieć ten syf, skoro pomimo zjawiska rozcieńczalności spowodował on taką katastrofę…

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.