Przejdź do treści

Pogoda na majówkę 2022. Prognoza Jarosława Turały.

Przed Wami dość późna, ale jednak prognoza na okres 30.04. – 3.05.2022r. Odpowiemy sobie na pytanie, jaka będzie pogoda na majówkę 2022. Wydawać by się mogło, że nic nie zburzy majowej sielanki. Tak prawdopodobnie mówią i mówiły prognozy, ale….

Pogoda na majówkę 2022

Pogoda na majówkę 2022 – SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się na skraju wyżu znajdującego się na pograniczu Łotwy i Estonii. Nie mniej jednak, jeśli spojrzymy na zdjęcie satelitarne, zobaczymy dość spory pas zachmurzenia, który powoli przesuwa się w kierunku wschodnim. Są to chmury bardzo płytkiego (górnego) ośrodka niskiego ciśnienia, który obecnie znajduje się nad Węgrami. Jego front przynosi słabe ale punktowe opady deszczu. Chmury tak jak wspomniałem, będą przesuwać się na wschód, zwiększając zachmurzenie. Kolejne dni, to kolejne oddziaływanie niżów górnych, które nieco zaburzą słoneczną sielankę.

Nieco więcej wilgoci i wyższa temperatura sprawią, że będziemy musieli zmierzyć się z nieco większym zachmurzeniem. W związku z napływem nieco cieplejszego powietrza, na południu kraju dojdzie do rozwoju konwekcji, a co za tym idzie, spadnie deszcz i lokalnie przejdą burze. Zachmurzenie sprawić powinno, że nocą nie powinno być przymrozków, ale… Jeśli się gdzieś rozpogodzi, spadki temperatury do wartości ujemnych, mogą się zdarzyć. Dotyczyć będzie to prawdopodobnie części Polski północnej. Dodatkowo należy pamiętać, że przy oddziaływaniu wyżu i obecności wilgoci będziemy mieli również do czynienia z zachmurzeniem tzw. pod-inwersyjnym.

30.04.2022r – SOBOTA

Reklama

Zachmurzenie umiarkowane i duże przede wszystkim na zachodzie, następnie w centrum, na północy i południu. Najlepsza pogoda od rana w centrum i na wschodzie, jednak nad ten ostatni region, po południu już powinny napłynąć chmury. Przelotne opady deszczu możliwe są na Podlasiu oraz nad Zatoką Gdańską. W drugiej części dnia nie jest wykluczone, ze gdzieś pokropi na wschodzie i południu. Temperatura od 6 / 9 stopni nad samym morzem, przez 10 / 12 na Nizinie Szczecińskiej. 13 / 16 stopni na wschodzie. Reszta kraju w temperaturach od 16 do 19 stopni Kto wie, czy gdzieś nie pojawi się 20 stopni. Wiatr słaby wschodni. Często nie będzie nawet odczuwalny. Ciśnienie 1024 / 1025 hPa.

1.05.2022r – NIEDZIELA

Zachmurzenie umiarkowane i duże na przeważającym obszarze kraju. W centrum w linii — wschód – zachód przejaśnienia i dość sporo słońca. Nad Zatoką Gdańską przelotny, poranny deszcz. W linii Pomorza możliwa mgła / zamglenie. Po południu popada także w linii województw południowych i powinny być to opady o charakterze konwekcyjnym. Nie są wykluczone wyładowania atmosferyczne. Na pozostałym obszarze padać nie powinno. Temperatura od 8 / 11 stopni w pasie Pomorza, przez 12 / 15 lokalnie 16 na południu oraz wschodzie do 17 / 20 / 21 w centrum i na zachodzie kraju. Wiatr słaby lub jego brak. Jeśli będzie wiał, to z różnych kierunków. Ciśnienie 1020 / 1022 hPa.

UWAGA!!! NOCĄ Z NIEDZIELI NA PONIEDZIAŁEK (1/2.05.2022r) W WOJEWÓDZTWACH PÓŁNOCNYCH NIEWYKLUCZA SIĘ POJAWIENIA PRZYMROZKÓW DO -2 / -3 STOPNI.

2.05.2022r – PONIEDZIAŁEK

Reklama

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Miejscami w centrum oraz na południu i północy duże. Opady deszczu o charakterze umiarkowanym / intensywnym w pasie Polski południowej. Niewykluczone są wyładowania atmosferyczne / burze. Popadać i zagrzmieć może także w Łódzkim, Świętokrzyskim i Lubelskim. Temperatura od 8 / 11 stopni w pasie nadmorskim przez 12 / 14 lokalnie 15 na Podlasiu i wschodzie, do 16 / 19 w pozostałej części kraju. Wiatr słaby zachodni, jednak podczas konwekcji możliwe silniejsze porywy do 40 / 55 km/h. Ciśnienie 1016 / 1018 hPa.

3.05.2022r – WTOREK

Zachmurzenie małe i umiarkowane od północy kraju wzrastające do dużego. Najwięcej słońca o poranku na południu, zachodzie, wschodzie oraz w centrum. W ciągu dnia na północy zaznaczy się strefa przelotnego deszczu, którego z upływem dnia powinno być mniej. Tymczasem na południu w ciągu dnia nadal będą tworzyć się chmury kłębiaste, które przyniosą przelotne deszcze i lokalne burze. Nie jest wykluczony opad gradu o małej średnicy. Podczas tego typu zjawisk może nieco mocniej powiać, ale spokojnie.

Szkód materialnych nie powinno być. Temperatura zróżnicowana. Na północy od 8 do 11 lokalnie 12 stopni. Podobnie na północnym wschodzie. Im dalej na południe tym cieplej. W centrum, na zachodzie i wschodzie od 14 do 16 / 17 stopni. Najcieplej na południu od 16 do 18 / 19 stopni. Znów niewykluczone, że pojawi się 20 stopni na termometrach. Wiatr słaby, północnowschodni. Ciśnienie 1013 / 1015 hPa.

Reklama

Tak więc powinno być ciepło, chwilami pochmurnie, a na południu niemal każdego dnia popada deszcz w akompaniamencie lokalnych wyładowań atmosferycznych.

Zapraszamy do polubienia Fanpage Autora oraz jego wsparcia:

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama