Przejdź do treści

Pogoda na niedzielę okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w niedzielę? 14.05

Pogoda na niedzielę okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w niedzielę? 14.05

Poranek sobotni wita nas ogólnie pogodnym niebem. Jedynie południe kraju w chmurach, chociaż nie tylko. W Jeleniej Górze mamy spadek widzialności poziomej do zaledwie 200m. Jeśli chodzi o temperaturę to całkiem jest przyjemnie. Co prawda „dyszek” na termometrach jest niewiele, ale wiatr osłabł, więc jest nieco bardziej komfortowo. O ile znacie prognozę pogody na dziś, o tyle jeszcze nie znacie prognozy na niedzielę. W sumie mógłbym zrobić szybką operacje – kopiuj – wklej 😉, ale przecież mnie znacie i wiecie, że ja taki nie jestem.

To do dzieła.

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska nadal znajduje się na skraju wyżu, który przesunął się nad Łotwę i powoli będzie zmierzał na wschód kontynentu. Tymczasem już na południu Europy czai się niż baryczny (dobrze uwodniony) wraz z szeroką strefą frontu atmosferycznego z opadami. Nie jest powiedziane, że niż wybierze drogę przez Polskę. Napływać będzie cieplejsza masa powietrza polarnego morskiego.

Reklama

Pogoda na niedzielę

Zachmurzenie małe i umiarkowane w pierwszej części dnia. Niegroźne chmurki, gdzieniegdzie na północy i południu kraju. Do południa w zasadzie nic się zmienić nie powinno. Po południu w wielu miejscach kraju punktowy rozwój konwekcji, co przełoży się na lokalne punktowe opady deszczu oraz marginalnie drobnego gradu. Pojawić się także mogą wyładowania atmosferyczne. Największa szansa na tego typu zjawiska będzie miała miejsce na zachodzie, północy, północnym wschodzie oraz lokalnie w woj. Lubelskim. Biorąc pod uwagę, że tego typu zjawiska zdarzają się naprawdę bardzo lokalnie, to może się zdarzyć sytuacja, że nad Waszym podwórkiem będzie świeciło słońce, a u sąsiada podleje rośliny, lub na odwrót.

Po południu zjawiska ustaną i znów powinno się wypogodzić…..no poza południowymi krańcami kraju, gdzie powoli będzie nasuwać się zachmurzenie związane ze zbliżającym się frontem atmosferycznym i wspomnianym wcześniej niżem. Temperatura poza pogórzem, gdzie będzie odpowiednio od 14 do 17 stopni, wszędzie od 18 do 21 / 22 stopni. Kto wie, czy gdzieś nie będzie więcej. Wiatr słaby i umiarkowany, niezmiennie południowowschodni. Ciśnienie 1016 – 1022 hPa.

Co do zjawisk burzowych (ewentualnie), to nie nastawiajcie się na jakieś thrillery podniebne. Raczej będzie to coś w stylu Mody na Sukces – Krótko, ale na temat. W sumie zobaczymy, jakie warunki będą i czy w ogóle zagrzmi.

Możliwe podtopienia?

Jeszcze jeden aspekt do poruszenia. Dostałem info od jednego z czytelników, że na południu kraju może dojść do lokalnych podtopień, gdyż prognozowane są spore ilości opadów.

Związane miało być to właśnie z przechodzeniem ośrodka niskiego ciśnienia znad Basenu Morza Śródziemnego, a jak wiemy, takie niże lubią być uwodnione jak trzeba. No to rzuciłem swoimi oczami w ekran, oczy się odbiły i potoczyły się po pokoju….Jednego nie mogę znaleźć….Ooooo już mam….

Wygląda to wstępnie tak, że nie powinno być tak źle. Pamiętajcie, że prognozowane maksimum opadu obejmuje pewien interwał czasowy. Im dłuższy tym większa suma opadu skumulowanego. Co prawda w kotlinie Kłodzkiej w ciągu 2-4 dni może spaść około 20 – 30 litrów wody na metr kwadratowy, ale z uwagi na porę wiosenną (ziemia wchłania wodę jak Spongebob kanciastoporty) , oraz dość szybkie przemieszczanie się stref z opadem wielkoskalowym nie powinno być tak źle. Oczywiście sytuacji będę się przyglądał, ale wstępnie pragnę uspokoić tych nieuspokojonych.

Opracował: Jarosław Turała


Reklama

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama