Przejdź do treści

Pogoda na niedzielę okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w niedzielę? 16.07

Pogoda na niedzielę okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w niedzielę? 16.07

Reklama

Zanim ogólnie przejdę do prognozy pogody na najbliższą niedzielę od razu wrzucam aktualizacji prognozy temperatury na dziś. Mianowicie, wydaje się że adwekcja masy zwrotnikowej i jeszcze bądź, co bądź „wysokie” słońce sprawią, że powietrze może się rozgrzać do nieco wyższych wartości, aniżeli prognozowałem to wczoraj. Dlaczego wrzucam zakres na mapie, a nie konkretne temperatury? To bardzo proste. Jest wiele czynników, które temperatury obniżają i podwyższają. Nie mniej jednak przed dwa dni będzie lokalnie naprawdę gorąco. Tymczasem zapraszam na prognozę pogody na niedzielę.

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się na skraju wędrującego na Rumunią w kierunku Morza Czarnego i do jutra sytuacja niemal nie ulegnie zmianom. Natomiast warto się przyjrzeć ośrodkowi niskiego ciśnienia znad Wielkiej Brytanii, którego zatoka niskiego ciśnienia wraz z frontem atmosferycznym prawdopodobnie odwiedzi nasz kraj już jutro oraz w poniedziałek. Napływać zacznie gorąca masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego, która już jutro powoli będzie zastępowana chłodniejszą masą polarnomorską.

YouTube player

Pogoda na niedzielę

Reklama

Zachmurzenie małe, lub jego brak na wschodzie, południu, oraz w centrum i na północy. Na zachodzie postępujące zachmurzenie, które gdzieniegdzie do południa powinno przynieść przelotne opady deszczu. Wydaje się, że najwięcej LOKALNEGO!! deszczu spadnie na północy i południowym zachodzie. W miarę upływu dnia zacznie do głosu dochodzić uruchomienie się strefy zbieżności oraz bezpośrednia aktywacja frontu atmosferycznego. W centrum, na południu oraz północy w kierunku wschodnim będą przemieszczały się opady (chwilami silniejsze) oraz burze, podczas których może spaść grad o średnicy do 3 cm.

Nie jest wykluczone pojawienie się wyizolowanych superkomórek burzowych, które mogą wygenerować silniejsze porywy wiatru. Ważnym aspektem w powstaniu jutrzejszych burz może być lekki niedosyt wilgotności, który sprawi, że burze nie osiągną tego, co zakładają modele. Póki co jednak wstępnie burze się pojawią, a czy silne? No ostatnie superkomórki mimo dość „słabych” prognoz w wielu miejscach kraju spowodowały podtopienia, zalania i skody materialne. Temperatura od 22 – 24 stopni nad samym morzem przez 24 – 27 na północnym zachodzie, zachodzie i lokalnie na północy przez 31 – 33 nad większością regionów. Najcieplej wydaje się powinno być w centrum (Mazowsze), gdzie w najcieplejszym momencie dnia nie jest wykluczone pojawienie się 36 stopni, ale jak będzie? Zobaczymy. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy, skręcający na zachodni. Ciśnienie 1012 – 1016 hPa.

Uważajcie na Upał.

Pamiętajcie, aby w tak wysokie temperatury pić duże ilości wody. Małe dzieci, oraz osoby starsze, ze wszelakimi schorzeniami ze strony układu krążenia nie powinny przebywać na słońcu. Pamiętajcie również o swoich pupilach, zadbajcie o ich komfort. Wystawcie przed blok czy dom niewielki pojemnik z wodą. Wiem doskonale, że znajdą się chętni do zaczerpnięcia ochłody.

Reklama

Jeśli sytuacja będzie tego wymagać, pojawi się jutro komunikat lub ostrzeżenie. Zobaczę, jak to będzie. Natomiast już uczulam, abyście pamiętali, że burze mają charakter LOKALNY!!! i u sąsiada może padać, a u Was nie 🙂.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama