Przejdź do treści

Pogoda na niedzielę okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w niedzielę? 18.06

Pogoda na niedzielę okiem Jarosława Turały. Jaka pogoda w niedzielę? 18.06

Reklama

Wczoraj – nie napiszę, że zgodnie z prognozami, gdyż nie wiem dlaczego, ale nienawidzę tego zwrotu i nie pytajcie mnie dlaczego. Po prostu mnie „razi” to stwierdzenie – w Polsce północno zachodniej oraz na Kujawach mieliśmy już od rana wysyp konwekcji wraz ze stacjonarnymi niemal opadami. W drugiej części dnia zachmurzyło się w innych województwach i lokalnie popadało. Przeszły też burze.

Dziś sytuacja niewiele się zmieni. Burze i opady wystąpią przede wszystkim w centrum, w Świętokrzyskim oraz Podkarpackim. Nie oznacza to, że nie będzie słońca, czy tego, że w innych regionach też lokalnie popada. Obecnie w Kłodzku widzialność pozioma spadła do zaledwie 100m.

Pogoda na weekend — SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Nad Bałtykiem mamy do czynienia z płytkim ośrodkiem niskiego ciśnienia, który może się przemieścić nad Skandynawię. Na wschodzie kraju mamo jeszcze chmury związane z frontem atmosferycznym związanym właśnie z tym niżem. W ciągu dnia nad Polską centralną i południową dojdzie do powstania strefy zbieżności, w której dojdzie do inicjacji konwekcji. W wielu miejscach kraju spadnie więc deszcz i przejdą burze.

YouTube player

Pogoda na niedzielę

Zachmurzenie umiarkowane i duże szczególnie na wschodzie oraz lokalnie w centrum. Najładniejsza aura będzie panować na zachodzie. Jeszcze przed południem w linii – łódzkie, świętokrzyskie, podkarpackie nastąpi dość szybki rozwój konwekcji. W rezultacie w tych województwach zacznie padać deszcz i przejdą burze. Muszę zaznaczyć, że opady mogą być intensywne. Na wschodzie kraju nadal opady już od rana związane z frontem atmosferycznym. W drugiej części dnia popada i lokalnie zagrzmi również na zachodzie i północy. Na Warmii i Mazurach opady nieco mocniejsze i tam również niewykluczone burze.

Wieczorem burz i opadów coraz mniej, ale będą nadal występować. Temperatura od 15 – 18 stopni w pasie Polski wschodniej przez 18 – 20 w pasie nadmorskim oraz na pogórzu do 21 – 23 na przeważającym obszarze kraju. Najcieplej na zachodzie od 24 do 26 stopni. Wiatr słaby, marginalny, zachodni, na wschodzie – wschodni. Ciśnienie 1014 – 1016 hPa.

Kolejne dni

Reklama

Przyszły tydzień podobno z upałem? Tak? Nie chcę się przed szereg „wyciągać” za uszy, ale….Prawdopodobnie niektórzy na termometrach faktycznie ujrzą 30 stopni w cieniu. Ile czasu ta temperatura pozostanie z nami, dowiecie się już w jutrzejszej prognozie pogody, chociaż niewykluczone, że dziś jakieś info się na ten temat pojawi. W sumie dziś jeszcze przed południem w moim regionie może zdarzyć się burza. Warto by było ruszyć dupsztala w teren i przypomnieć sobie, jak to było za młodu – „Kiedy nie zatrzymałem się na znaku „stop”, bo chciałem dogonić burzę” 😃

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama