Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały.
Piękny (no prawie) poranek. W Elblągu widzialność pozioma spadła do 200m. W Zielonej Górze na termometrach o 5 rano były aż 22 stopnie. Ogólnie mamy dość spory rozstrzał z tą temperaturą, gdyż w Kozienicach o tej samej porze, było jedynie 9 stopni. Nad Polską właśnie wędruje front ciepły, co widać na aktualnym zdjęciu satelitarnym. Dziś oprócz niego, z zachodu na wschód będzie przemieszczać się linia konwergencji, a następnie chłodny front atmosferyczny z lokalnymi opadami deszczu oraz burzami.
SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA
Polska jeszcze wczoraj znajdowała się w polu nieco wyższego ciśnienia na skraju ośrodka wysokiego ciśnienia znad Skandynawii. Tymczasem powoli od zachodu dostajemy się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia. Na początku dnia przez Polskę przejdzie strefa frontu ciepłego. Za nim po „krótkiej” przerwie, wejdzie strefa zbieżności, a za nią front atmosferyczny chłodny. Zarówno w strefie zbieżności, która wspomaga konwekcję, jak i w środowisku frontu należy spodziewać się przelotnych, punktowych opadów deszczu oraz burz. Nadal napływać będzie masa powietrza polarnego morskiego, chociaż na południowym zachodzie nie jest wykluczone pojawienia się masy zwrotnikowej i do końca nie wiadomo jaki obszar obejmie.
Pogoda na poniedziałek
Zachmurzenie małe i umiarkowane w pierwszej części dnia przede wszystkim na wschodzie kraju. Na pozostałym obszarze zachmurzenie powinno kształtować się w charakterystyce umiarkowanego i dużego. Na zachodzie już lokalnie w pierwszej części dnia może popadać deszcz, o charakterze przelotnym. W miarę upływu dnia, ale jeszcze przed południem opady powinny pojawić się na Nizinie Szczecińskiej oraz w woj. Lubuskim. Chwilami może popadać nieco mocniej.
Ważne!
Po południu najbardziej dynamiczna pogoda spodziewana jest w południowej części woj. Dolnośląskiego oraz Opolskiego. Tam nie jest wykluczone pojawienie się nieco bardziej zorganizowanej konwekcji i pojawienia się większego układu burzowego, który może wygenerować bardzo silne porywy wiatru, przekraczające 90 km/h. Układ, powinien przemieszczać się w kierunku południowo-wschodnim osiągając Opolskie oraz Śląskie wieczorową porą, z tym , ze już bez tak silnych porywów. Taki stan rzeczy wiązać się będzie z adwekcją masy zwrotnikowej i jej wypieranie, przez chłodniejszą polarnomorską. Należy tutaj absolutnie brać dość spory margines zmiany scenariusza, gdyż adwekcja tego gorąca nie jest w 100% pewna.
Reszta kraju
Nad resztą kraju wysyp punktowej, ale niegroźnej (o ile można tak w ogóle pisać) konwekcji z opadami deszczu oraz lokalnie wyładowaniami. Najwięcej tego typu zjawisk wydaje się powinno być w linii województw: Pomorskiego, Zachodniopomorskiego. Energi potencjalnej dostępnej konwekcyjnie, poza zachodem i południowym zachodem nie będzie zbyt dużo, stąd raczej punktowo można spodziewać się opadów i lokalnych burz. Wieczorem nadal opady na północy (Kujawy także) oraz na południu. Temperatura od 24-25 stopni na północnym wschodzie oraz w pasie północnej części woj. Pomorskiego oraz Zachodniopomorskiego przez 26 – 28 lokalnie 29 nad resztą kraju. Najcieplej na południowym zachodzie i krańcach zachodnich – od 29 do 31 / 32 stopni. Trzeba uwzględnić jedną rzecz. Jeśli nastąpi większy napływ cieplejszej masy, to może być jeszcze cieplej. Wiatr słaby, wiejący z różnych kierunków. Ciśnienie 1015 – 1017 hPa.
Pogoda na wtorek
Zachmurzenie umiarkowane i duże od rana na wschodzie, sięgając Mazowsza oraz Pomorza. W tych regionach od rana przelotne opady deszczu, które również pojawić się mogą w Świętokrzyskim oraz Podkarpackim. Na zachodzie, południu oraz w centrum więcej przejaśnień i lokalnie prawie czyste niebo. Po południu coraz więcej przejaśnień na wschodzie. Na zachodzie chmur bardzo mało i sporo słońca. Na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na wschodniej flance przelotne opady o charakterze konwekcyjnym. Temperatura od 20 – 23 stopni na wschodzie przez 22 – 25 w centrum oraz na północy do 24 – 27 na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Wiatr umiarkowany północnozachodni. Ciśnienie 1016 – 1020 hPa
Kolejne dni
Kolejne dni, to taka przeplatanka dni cieplejszych i tymi z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Jakieś parę dni temu słyszałem o jakiejś „niebezpiecznej” środzie. Sytuacja prawdopodobnie będzie analogiczna do tej obecnej – ciepły front, ciepły sektor oraz front chłodny ze strefą konwergencji. Pytanie, czy aby rzeczywiście będzie tak dynamicznie, jak to zakładały modele tydzień temu? No właśnie. Takie prognozy są naprawdę obarczone srogim błędem, ale niestety niektórzy niczego się nie nauczyli….
Opracował: Jarosław Turała
Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet