Przejdź do treści

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 11.07 i 12.07

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały.

Witajcie. Weekend, weekend i po weekendzie. Chłodno i rześko. Obecnie w wielu miejscach kraju temperatura nie przekracza 10 stopni. Najcieplej w Kołobrzegu i Ustce, gdzie notuje się 17 stopni Celsjusza. Dziś sporo przelotnych opadów oraz burz przy umiarkowanych wartościach na termometrach :). 

Pogoda na poniedziałek,

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Polska znajduje się na skraju wyżu znad Francji oraz niżu znad Białorusi. Dodatkowo znajdujemy się w objęciach niżu górnego ze zwiększonym gradientem pionowym temperatury. To oraz nieco większa chwiejność powietrza polarnomorskiego sprawią, że dojdzie już od rana do inicjacji konwekcji. W wielu miejscach popada a nawet zagrzmi.

Pogoda na poniedziałek

Zachmurzenie umiarkowane i duże nad większością regionów. Nie oznacza to oczywiście, że nie pojawia się przejaśnienia oraz sporych chwil ze słońcem. Opady deszczu niemal w całej Polsce. Z uwagi na słaby przepływ powietrza   i dość dobrze uwodnione komórki istnieje realna szansa na pojawienie się podtopień i zalań.

Podczas ewentualnych burz, wiatr również może osiągać prędkość około 60 km/h. Temperatury średnio od 15 do 18 lokalnie 19 stopni. W górach około 8 – 10 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany północnozachodni. Ciśnienie 1013 / 1018 hPa. 

Pogoda na wtorek

Na zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Im dalej na wschód, tym więcej chmur. Na północnym wschodzie, wschodzie i południu opady deszczu, które będą miały charakter wielkoskalowy, czyli ciągły. Dodatkowo miejscami na zachodzie należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu.

Nie jest wykluczone pojawienie się wyładowań atmosferycznych. Temperatura od 14 / 16 stopni w opadach, przez 17 / 20 w centrum oraz na południu i północy, do 21 / 23 na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i silny, północnowschodni. Na północnym wschodzie porywy do 80 km/h. Ciśnienie 1004 / 1022 hPa. 

Pogoda na kolejne dni

Kolejne dni, to chwilowa adwekcja ciepła, po której znów nastąpi nieco mocniejsze ochłodzenie. Temperatury nocą i o poranku mogą nie osiągnąć 9 stopni.

Co do fali upałów, nadal widoczna jest w prognozie śmielsza adwekcja zwrotnikowej masy powietrza. Temperatury maksymalne mogą się zbliżyć do 40 stopni. Sytuacja jest oczywiście rozwojowa. 

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.