Przejdź do treści

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 13.11 i 14.11 – Okno pogodowe. Następnie dużo opadów.

Święta, Święta i po świętach 😉. W zasadzie po jednym święcie.

Reklama

Muszę Wam napisać, że wczoraj jak wyszedłem z domu, to trafiłem na naprawdę ostre powietrze, połączone ze sporą wilgocią. Poczułem, że naprawdę jest listopad. Brakło jeszcze opadów śniegu i byłby komplecik. No właśnie…..Pojawiają się komentarze z pytaniem – „Kiedy będzie śnieg”. Śmiem twierdzić, że śnieg już spadł m.in w Zakopanem, pojawił się miejscami na Śląsku, no, a w górach to już jest go całkiem sporo. Powiem tak – cierpliwości. Jak będzie miał być, to będzie….🙂

Tymczasem przed nami dosłownie i w przenośni okno pogodowe, a następnie wędrówka frontów atmosferycznych związana z niżem wtórnym, który już zmierza w naszym kierunku. Do południa i w zasadzie po południu miejscami na północy opady przelotne. Wieczorem mocniej zachmurzy się na południowym zachodzie kraju i wejdzie strefa deszczu, kierująca się na zachód.

Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 13.11 i 14.11 - Okno pogodowe. Następnie dużo opadów., Pogoda na poniedziałek i wtorek okiem Jarosława Turały. 13.11 i 14.11 - Okno pogodowe. Następnie dużo opadów.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się w niemal bezpośrednim polu siodła barycznego oraz na skraju dwóch ośrodków niskiego ciśnienia. Nieco lepszą pogodę sprawi nam „słaby” wyż znad Rumuni. Od strony zachodniej i południowozachodniej wejdzie strefa frontu atmosferycznego, ciepłego, przez co Polska znajdzie się na chwilę w obszarze ciepłego sektora. Będzie to na pewno widoczne na południu i południowym zachodzie kraju (wzrost temperatury).

Następnie przez Polskę przejdzie strefa frontu chłodnego. Jutro nad północnego regiony kraju dotrze niż baryczny, który będzie przemieszczał się na wschód z lekkim odchyleniem na południowy wschód. Przyniesie on fronty atmosferyczne. Po przejściu na wschód zostanie zaciągnięte jeszcze chłodniejsze powietrze. Co więcej, z uwagi na próbę „wciśnięcia” się pola wysokiego ciśnienia klina wyżowego wzrośnie gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego. Idzie za tym wzrost prędkości wiatru.

Pogoda na poniedziałek

Zachmurzenie o poranku umiarkowane i duże. Na północy, północnym wschodzie oraz wschodzie miejscami do południa opady deszczu, pochodzenia konwekcyjnego. Od południa w kierunku centrum będą pojawiały się coraz śmielsze przejaśnienia. Słońca, pomimo chmury warstwowej powinno być całkiem sporo. Wieczorem od południowego zachodu wejdzie szeroka strefa wilgoci z opadami deszczu.

Reklama

Jeszcze przed północą powinno padać na całej flance zachodniej i południowozachodniej. Nocą opady będą wędrowały na wschód. Temperatura w strefach większego zachmurzenia na północy i północnym wschodzie z zakresu 3 – 5 stopni do 6 – 7 w pozostałej części kraju. Na pogórzu od 0 do 2 stopni. W górach minusy. Wiatr słaby i umiarkowany zachodni. Ciśnienie 1005 – 1014 hPa.

Pogoda na wtorek

Zachmurzenie na ogół duże / całkowite. Od centrum w kierunku północnym będzie rozciągać się przemieszczająca się strefa opadów deszczu, z tym, że na północnym wschodzie nie są wykluczone opady deszczu ze śniegiem. Na południowym wschodzie (włączając Świętokrzyskie), opady przelotne deszczu lub krupy śnieżnej (z uwagi na pojawienie się konwekcji).

Na południowym zachodzie sporo słońca i więcej rozpogodzeń, które będą poszerzać swoją strefę w kierunku centrum. Po południu front zatrzyma się mniej więcej na linii – Pomorze Zachodnie, Pomorze, Kujawy, Mazowsze, Podlasie, Lubelskie i tam nadal opady deszczu. W pozostałej części kraju padać nie powinno do wieczora. Następnie gdzieś na południowym zachodzie i zachodzie punktowo popada deszcz. Temperatura od 3-5 stopni na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz miejscami na Podlasiu oraz północnej części Mazowieckiego / Kujawsko-Pomorskiego. Nad resztą kraju od 6 do 10 stopni.

Reklama

Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, zachodni. W pojedynczym porywie nie powinien przekraczać 60 km/h, ale naprawdę jeśli wystąpi taki poryw, będzie on stricte marginalny. Najmniejsze porywy na północnym wschodzie i północy, gdzie w strefie przechodzenia niżu będzie niemal bezwietrznie. Ciśnienie 995 – 1006 hPa i będzie spadać jeszcze. Meteoropaci nie będą zachwyceni.


Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kolejne dni

Kolejne dni z chłodniejszą, mniej stabilną masą z lokalną konwekcją i opadami deszczu oraz krupy śnieżnej. W górach zacniej dosypie śniegu. Opady mieszane pojawić się mogą również w innych regionach kraju.

Opracował: Jarosław Turała

Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama